Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zlomyslnost je horší ran osudu

Box někdy bolí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Box někdy bolí. | foto: AFP

Úmyslně vyvolaná bolest se našemu mozku jeví jako silnější než ta, kterou utrpíme bez cizího zavinění.

Každý, kdo v sobě nosí zážitek intenzivního sportovního soupeření, si asi všiml, že srážka s protihráčem jako by bolela víc než kontakt se spoluhráčem. Možná v tom hraje roli fakt, že na trapně nešikovný zákrok, který zasáhl kolegu místo protivníka, je lepší zapomenout. Ale psychologové Kurt Gray a Daniel Wegner z Harvardovy univerzity se pokusili zjistit, jestli svou roli nehraje i něco jiného: zda a jak záleží na úmyslu.

Jejich pokusnými morčaty se stalo 43 dobrovolníků, většina z nich byly ženy. Každému přidělili partnera či partnerku, který byl ovšem (aniž to dobrovolníci tušili) spřažený s vedoucími pokusu. Tajný experimentátor měl jediný úkol: určoval „pokusným morčatům“, co mají dělat, přičemž vždy vybíral ze dvou možností.

Na vybranou bylo z řady úkolů (přiřazování barev, určování výšky tónů atp.), které ve skutečnosti nesloužily žádnému účelu. Důležitý byl ovšem jediný z nich: hodnocení síly elektrického šoku, který nebohý účastník pokusu dostal do ruky.

V polovině případů vedoucí pokusu obětem řekl, že jim úder proudem přisoudil skrytý partner. V druhé polovině případů experimentátoři zodpovědnost jiné osoby popřeli a prohlásili šok za součást určeného průběhu pokusu. Oběti musely zhodnotit, nakolik jim úder byl nepříjemný volbou hodnoty na stupnici od jedné do sedmi.

Každému z účastníků vědci nastavili sílu šoků na míru tak, aby mu byly „velmi nepříjemné“. Po začátku pokusu už se jejich intenzita nijak neměnila. Ale měnilo se vnímání bolesti u dobrovolníků.
 
Pokud se domnívali, že šlo o bolest úmyslně udělenou, čili určenou jim jejich (domnělým) partnerem, hodnotili ji soustavně jako silnější než v případě, kdy partner nebyl za šok odpovědný.

S „neúmyslně“ způsobenou bolestí se také dobrovolníci dokázali postupem pokusu vyrovnávat čím dál lépe. Jejich subjektivní intenzita se tedy snižovala. Pokud šlo podle dobrovolníků o bolest vyvolanou úmyslně, podobný efekt nebyl pozorovatelný: bolest zůstávala v podstatě stále stejně nepříjemná. Tento efekt by podle psychologů z Harvardovy univerzity mohl také částečně vysvětlovat, proč je mučení tak hrozné, domnívají se vědci ve stati v časopise Psychological Sciences.

Graf ukazuje, že rozdíly v hodnocení mezi neúmyslně či úmyslně způsobenou bolestí se zvyšují s jejím opakováním. Pokud nejde o zlomyslnost, dokážeme se proti bolesti do jisté míry „obrnit“.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?