Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Znalosti žáků z ekologie či mediální výchovy prověří testování

Asijský školák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asijský školák - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Znalosti žáků z mediální výchovy či ekologie změří nové testování. Porovnání škol v takzvaných průřezových tématech přitom neprovádí ministerstvo školství, jako například v případě státní maturity nebo testování 5. a 9. tříd, ale soukromá firma CCA Group ve spolupráci se společností Scio a sdružením Studnice.

Na projekt získaly 11 milionů korun z evropských fondů. Testování je pro školy dobrovolné a zdarma. Řekl to manažer portálu www.prurezovatemata.cz Pavel Škarban. Testování pořádané od 18. února do 1. března je určeno žákům 8. a 9. tříd.

ČTĚTE TAKÉ:

"Očekáváme, že se přihlásí asi 220 škol, zatím jich máme 140," uvedl Škarban. Je to přitom už o druhé testování tohoto typu, první se konalo loni. Test obsahuje 42 otázek například z oblasti multikulturní výchovy, sociální výchovy nebo výchovy k myšlení v evropských a globálních souvislostech.

Testovány nebudou jen znalosti

Tato průřezová témata zavedla do výuky školská reforma, vyučovat se mohou i jako součást jiných předmětů nebo v rámci takzvaných projektových dnů. Žáci se kromě znalostí učí třeba i vzájemné spolupráci a komunikaci. Testovány ale budou jen znalosti.

Na rozdíl od státní maturity se tento test může na školách psát v různých dnech, a existuje tak možnost, že si děti z různých škol mezi sebou řeknou testové otázky. Po skončení testování dostanou školy výsledky asi do dvou týdnů, kromě výsledků každého žáka bude součástí srovnání také umístění školy v celkovém žebříčku. Ten ale bude anonymní, škola se tedy dozví jen své pořadí, a ne to, jak si vedla škola ve vedlejším městě.

Součástí projektu je portál s metodikou pro pedagogy, jak tyto nové předměty učit. Najdou zde i testové otázky včetně otázek postojových, které zjišťují právě schopnosti a dovednosti žáků. Projekt potrvá do dubna, financován je z programu EU Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...