Sobota 29. února 2020svátek má Horymír 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Znalosti žáků z ekologie či mediální výchovy prověří testování

Asijský školák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asijský školák - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Znalosti žáků z mediální výchovy či ekologie změří nové testování. Porovnání škol v takzvaných průřezových tématech přitom neprovádí ministerstvo školství, jako například v případě státní maturity nebo testování 5. a 9. tříd, ale soukromá firma CCA Group ve spolupráci se společností Scio a sdružením Studnice.

Na projekt získaly 11 milionů korun z evropských fondů. Testování je pro školy dobrovolné a zdarma. Řekl to manažer portálu www.prurezovatemata.cz Pavel Škarban. Testování pořádané od 18. února do 1. března je určeno žákům 8. a 9. tříd.

ČTĚTE TAKÉ:

"Očekáváme, že se přihlásí asi 220 škol, zatím jich máme 140," uvedl Škarban. Je to přitom už o druhé testování tohoto typu, první se konalo loni. Test obsahuje 42 otázek například z oblasti multikulturní výchovy, sociální výchovy nebo výchovy k myšlení v evropských a globálních souvislostech.

Testovány nebudou jen znalosti

Tato průřezová témata zavedla do výuky školská reforma, vyučovat se mohou i jako součást jiných předmětů nebo v rámci takzvaných projektových dnů. Žáci se kromě znalostí učí třeba i vzájemné spolupráci a komunikaci. Testovány ale budou jen znalosti.

Na rozdíl od státní maturity se tento test může na školách psát v různých dnech, a existuje tak možnost, že si děti z různých škol mezi sebou řeknou testové otázky. Po skončení testování dostanou školy výsledky asi do dvou týdnů, kromě výsledků každého žáka bude součástí srovnání také umístění školy v celkovém žebříčku. Ten ale bude anonymní, škola se tedy dozví jen své pořadí, a ne to, jak si vedla škola ve vedlejším městě.

Součástí projektu je portál s metodikou pro pedagogy, jak tyto nové předměty učit. Najdou zde i testové otázky včetně otázek postojových, které zjišťují právě schopnosti a dovednosti žáků. Projekt potrvá do dubna, financován je z programu EU Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.