Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Žonglování prospívá mozku, pomáhá i dospělým

U nově vytrénovaného žongléra se lépe propojují ty části mozku, které ovládají pohyby potřebné k chycení míčků. či obručí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U nově vytrénovaného žongléra se lépe propojují ty části mozku, které ovládají pohyby potřebné k chycení míčků. či obručí. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Londýn  Učení se novým trikům jako například žonglování zlepšuje u dospělých funkci mozku. Zjistili to podle agentury Reuters britští vědci, podle nichž se u nově vytrénovaného žongléra lépe propojují ty části mozku, které ovládají pohyby potřebné k chycení míčků. Toto zdokonalení podle nich trvá týdny, i když daný jedinec žonglování přestane procvičovat.

Bílá hmota mozková se skládá ze svazků dlouhých nervových vláken, která vedou elektrické signály mezi nervovými buňkami (neurony), zatímco svrchní šedou hmotu tvoří těla neuronů, kde se informace zpracovávají.

Vědci již prokázali, že funkci šedé hmoty lze zdokonalovat učením nebo osvojováním nových dovedností. Zlepšování fungování bílé hmoty až dosud zdokumentováno nebylo, píše Reuters.

Britští vědci pro svůj výzkum použili dvě skupiny o 24 dospělých, z nichž nikdo neuměl žonglovat. Jedna z nich měla jednou týdně trénink žonglování po dobu šesti týdnů a každý den měli její členové nové dovednosti 30 minut procvičovat. Oběma skupinám vědci před začátkem a po skončení dávek skenovali mozek pomocí magnetické rezonance.

Po šesti týdnech každý z účastníků dosáhl v žonglování jiné úrovně. Všichni uměli žonglovat se třemi míčky, někteří ale i s pěti a dokázali předvádět také jiné triky. U všech bez rozdílu ale nastaly změny v bílé hmotě mozkové, upozorňují výzkumníci.

"Převládá názor, že mozek je statický nebo dokonce začíná degenerovat, jakmile dosáhneme dospělosti," vysvětlila Heidi Johansenová-Bergová z oddělení klinické neurologie Oxfordské univerzity, jejíž studii zveřejnilo aktuální vydání časopisu Nature Neuroscience. "Ve skutečnosti jsme zjistili, že struktura mozku se mění. Dokázali jsme, že je možné, aby mozek ovlivňoval své vlastní propojení, aby fungovalo efektivněji," tvrdí.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...