Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Zpustoší Zemi asteroid? Možná v roce 2036, tvrdí Rusové

Asteroid (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asteroid (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PETROHRAD Srážka s cizím vesmírným tělesem by měla pro Zemi devastující následky. Ruští astronomové předvídají, že planetka Apophis by se mohla střetnout se Zemí 13. dubna roku 2036.

"Třináctého dubna roku 2029 se Apophis přiblíží Zemi na 37 až 38 tisíc kilometrů. Pravděpodobná srážka s naší planetou by pak nastala 13. dubna 2036," řekl agentuře RIA Novosti profesor Leonid Sokolov ze Státní univerzity v Petrohradě.

Staroegyptský Ničitel

Apophis je řecká forma jména staroegyptského boha Apep, "Ničitele", který sídlí ve věčné temnotě podsvětí a každý den se pokouší pohltit sluneční loď boha Re (Ra) a lidstvo tak zbavit životodárného Slunce. Apophis (Apep) také velí armádě démonů trápících lidi.

Zdroj: Wikipedia.org

Katastrofické scénáře ale profesor následně vyvrací. Podle něj je varianta srážky extrémně nízká, protože asteroid se pravděpodobně roztříští do tisíců menších částí, které pro Zemi nepředstavují takové riziko.

"Naším úkolem je vyhodnotit možné alternativy a vytvořit několik krizových scénářů," říká Sokolov. "Vše závisí na výsledcích budoucího zkoumání planetky," dodává profesor.

Astronom a odborník na mimozemské objekty Luboš Perek ke zprávě poznamenává: "Předpověď na 18 let dopředu předpokládá, že dráha planetky je vypočtená podle dostatečného počtu dostatečně přesných pozorování. V době průletu bude na planetku působit gravitační pole Země. Spolehlivost předpovědi proto bude záviset na velmi přesném určené vzdálenosti planetky od naší Země a na toto upřesnění si budeme muset ještě několik let počkat."

Podle expertů se pravděpodobnost srážky v roce 2036 dá vyjádřit poměrem 1:250 000. "Pro představu, jak malá je tato pravděpodobnost, vezměme toto (kulhající) přirovnání. Sázkař sází každý den. ém období vyhraje V jakém období vyhraje s pravděpodobností výhry 1:250000? Jednou během 700 let," dodává Perek.

Apophis je planetka s průměrem 300 metrů, která byla objevena v roce 2004 a je považována za jednu z největších hrozeb pro naší planetu. Americká vesmírná agentura NASA však obavy vědců dlouhodobě mírní.

Osudná kolize dvou asteroidů
Klikněte pro zvětšení

Přesto bývalý americký astronaut R. L. Swcheickart navrhl, aby byl v roce 2013 vysazen na povrchu tohoto tělesa radiový odpovídač. Na vědecké konferenci v Brazílii v srpnu 2005 byl tento projekt podpořen.

Luboš Perek, astronom a odborník na mimozemské objekty:

Předpověď na 18 let dopředu předpokládá, že dráha planetky je vypočtená podle dostatečného počtu dostatečně přesných pozorování. V době průletu bude na planetku působit gravitační pole Země.

Spolehlivost předpovědi proto bude záviset na velmi přesně určené vzdálenosti planetky od naší Země a na to toto upřesnění si budeme muset ještě několik let počkat. Odhadnutá pravděpodobnost srážky v roce 2036 je podle expertů 1:250 000.

Pro představu, jak malá je tato pravděpodobnost, vezměme toto (kulhající) přirovnání. Sázkař sází každý den. V jakém období vyhraje s pravděpodobností výhry 1:250000? Jednou během 700 let.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...