Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Žraločí mládě zplozené bez otce

Žralok černocípý žije v tropických mořích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žralok černocípý žije v tropických mořích | foto: Lidové noviny

Neobvyklý případ „panenského početí“ zkoumají biologové u žraloka. Samice, která téměř donosila mládě, nebyla v kontaktu se samcem nejméně osm let. Samička žraloka černocípého (Carcharhinus limbatus), kterou před lety získalo středisko mořského výzkumu v americkém Virginia Beach, nebyla ničím výjimečná. Přišla na svět na volném moři, ale už jako mládě byla odchycena.

V novém domově, kde dostala jméno Tidbit, žila spokojeně osm let. Před rokem a čtvrt Tidbit uhynula. V té době měřila přes 1,5 metru. Rutinní vyšetření těla a následná pitva přineslo velké překvapení: Tidbit byla březí. Mládě, které nosila, bylo normálně vyvinuté a téměř připravené k samostatnému životu.

Podivuhodné však je, že Tidbit se nikdy nepářila. „Žila zde osm let bez kontaktu se samcem svého druhu,“ říká Beth Firchau, která se o ryby v akváriu stará.  Že se ošetřovatelé nepletou, potvrdili genetici. Tým vedený expertem na žraloky Demianem Chapmanem ze Stony Brook University zkoumal DNA nenarozeného mláděte a zjistil, že jeho genetický materiál pochází pouze z matky. Svá zjištění vědci publikovali v časopise Journal of Fish Biology.

Jde teprve o druhý prokázaný případ partenogeneze, tedy vzniku mláděte z vajíčka neoplozeného spermií, u žraloků. Poprvé tento jev vědci zaznamenali vloni v květnu u samičky kladivouna v zoo v Nebrasce.

Samice, které se pod tlakem prostředí k této rozmnožovací strategii uchýlí, nemohou na svět přivést samce. Potomci mohou mít pouze pohlavní chromozom X. Tato nouzová varianta předání genů proto nikdy nemůže zajistit přežití druhu.
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.