Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Brněnské děti mohou chodit na univerzitu. V rámci kurzů pro zvídavé

Logo Masarykovy univerzity v Brně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Masarykovy univerzity v Brně. | foto: Reprofoto

BRNO Ve všední dny ještě usedají do lavic základních škol, o sobotách míří do univerzitních poslucháren a laboratoří. Přibližně 170 dětí v sobotu nastoupilo do prvního ročníku Masarykovy juniverzity. Cílem nového projektu největší brněnské vysoké školy je probudit zájem o přírodovědné a technické obory mezi studenty základních a středních škol.

Kapacitu se podařilo naplnit během jediného týdne, zapsaným dětem je devět až 14 let. Aktuálně evidují organizátoři další tři stovky zájemců, sdělila mluvčí školy Tereza Fojtová.

Juniverzita přivítá své žáky vždy jednu sobotu v měsíci, na programu jsou přednášky a diskuse na některé z fakult Masarykovy univerzity. Zatím se zapojily čtyři fakulty - přírodovědecká, lékařská, pedagogická a fakulta informatiky. V plánu jsou také navazující tvůrčí dílny a exkurze s praktickým zaměřením.

Pořadatelé usilují o to, aby děti co nejlépe poznaly vysokoškolské prostředí. Celá juniverzita proto začíná imatrikulací, tradičním obřadem přijetí studenta do akademické obce. Účast na sobotních programech se zaznamenává do indexů. "Na konci studia získají úspěšní studenti juniverzity diplomy," uvedla hlavní organizátorka Jana Posltová.

Zaujmout potenciální studenty se snaží i ostatní vysoké školy v Česku, i když většinou míří až na středoškoláky. Popularizace vědy a techniky je cílem například nedávné Noci vědců, do které se v Brně různými formami zapojila Masarykova i Mendelova univerzita, stejně jako Vysoké učení technické.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.