Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Žvýkačkou proti rakovině

Žvýkačka proti rakovině | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žvýkačka proti rakovině | foto: Reprofoto

Praha Osvěžuje dech, bojuje proti zubnímu kazu a chrání proti rakovině. Taková reklama je snem všech výrobců žvýkaček. Pokud se povede dotáhnout do konce vynález Mikka Salaspury a Marttiho Marvoly z helsinské univerzity, může se podobný slogan skutečně do reklam dostat.

A jako ve většině podobných chvalozpěvů na výrobky i tady by zazněla polopravda. Vynález finských vědců nechrání proti všem druhům rakoviny, „jen“ zmírňuje negativní následky kouření a konzumace alkoholu.

Převratná žvýkačka obsahuje látku zvanou cystein, která ústní dutinu „vyčistí“ od acetaldehydu. Tato chemikálie je spojována s rakovinou jícnu, žaludku i ústní dutiny. Hladinu acetaldehydu v ústech a v horní části zažívacího ústrojí zvyšuje jak kouření, tak požívání alkoholických nápojů.

Samotné podávání cysteinových tablet žádoucí efekt nepřinese. „Cystein obsažený v jídle se za normálních okolností uvolní v tenkém střevě,“ řekl Mikka Salaspuro časopisu Nature. „Ale to už je pozdě. Je potřeba, aby byl už ve slinách nebo v žaludku.“ Ideální dávkování Žvýkačka doručí cystein tam, kde je potřeba. I tempo, kterým se účinná látka uvolňuje, je z hlediska prevence ideální. Myšlenku finští odborníci prezentovali na mezinárodním kongresu zaměřeném na rakovinu ústní dutiny, který proběhl v italském městě Grado. Žvýkačku vyvíjí finská společnost Biohit. Výroba je údajně velmi snadná.

Zdravotníci upozorňují, že žvýkačka nemůže nahradit zdravou životosprávu. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout rakovině, je prostě nekouřit. Acetaldehyd je totiž jen jednou z mnoha škodlivých chemikálií, které během spalování tabáku vznikají. A žvýkačka samozřejmě nemůže mít vůbec žádný vliv na poškození, které při kouření utrpí plíce.
,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!