Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Zvyšující se teplota ohrožuje australské koaly

Koala se dožívá 15 až 20 let | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koala se dožívá 15 až 20 let | foto: Shutterstock

SYDNEY Australským koalám hrozí v důsledku zvyšujících se teplot vyhubení, pokud nebudou přijaty naléhavé kroky na jejich ochranu. Mezi nimi by nemělo chybět především vysazování stromů, které koalám poskytnou přístřeší, a eukalyptů, aby měly dostatek potravy. S odvoláním na novou studii o tom informovala agentura AFP.

Vedoucí studie Mathew Crowther z Univerzity v Sydney uvedl, že vědci tři roky s pomocí satelitu sledovali 40 koal v severozápadní části Nového Jižního Walesu, aby posoudili jejich zvyky.

PSALI JSME:

Jednalo se o první výzkum, který porovnával, jak tito po stromech lezoucí vačnatci tráví dny a noci. Studie zjistila, že klíčové pro přežití koal jsou velké, vzrostlé stromy s hustými listy. To platí především během extrémního počasí, jako jsou lesní požáry a vlny veder.

Vedra a kácení stromů

"Náš výzkum potvrdil, že koaly se během dne schovávají na různých druzích stromů a v noci se krmí na eukalyptech," uvedl Crowther. "Zjistili jsme, že čím větší je ve dne horko, tím vyšší stromy s hustšími listy koaly vyhledávají, aby se před teplem schovaly."

Na rozdíl od vybíravosti v jídle - koaly jedí listy jen z úzkého okruhu eukalyptových druhů - zjistila studie, že útočiště hledají na relativně široké škále stromů. Kácení lesů pak zvyšuje jejich zranitelnost v době, kdy teploty v Austrálii lámou rekordy.

Koala.

Čtvrtinu ze sledované skupiny v roce 2009 vyhubila vlna veder, která předcházela ničivým požárům, jež si v Austrálii vysloužily přídomek "černá sobota". To je "alarmující statistika s ohledem na zvyšující se četnost extrémního počasí", dodal Crowther.

Podle oficiálních údajů bylo letošní září nejteplejší, jaké bylo kdy v Austrálii zaznamenáno. Národní průměrné teploty byly o 2,75 stupně vyšší než dlouhodobý průměr. Letošek se patrně stane nejteplejším zaznamenaným rokem a překoná tak dosud největší horka z roku 2005.

Než do Austrálie v roce 1788 dorazili britští osadníci, přesahoval počet koal deset milionů. Nyní jich ve volné přírodě zbývá asi 43.000 kusů; sčítání je ale složité, protože koaly se zdržují vysoko ve větvích stromů.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...