Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Neurochirurg Beneš: Váš „osmnáctiletý“ mozek už se vám nevrátí, ale jeho stárnutí můžete výrazně zpomalit

Vladimír Beneš | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium Rozhovor
Neurochirurg Vladimír Beneš nejmladší o nevratně ztracených neuronech, schopnosti nepanikařit a taky o tom, že čím míň mozku při operaci vidí, tím je radši.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Co bylo dál?

Navazujeme na úspěšné články iDNES Premium

Beneš

Původní rozhovor s neurochirurgem Vladimírem Benešem vyšel 1. května 2021 pod titulkem Co urychlí stařeckou demenci? Neurochirurg Beneš nejmladší odpovídá na to, čím si poškozujeme mozek

Náš loňský rozhovor s docentem Vladimírem Benešem, přednostou neurochirurgie motolské nemocnice, patřil k nejčtenějším premiovým textům na webu Lidovek. Kdo by taky nechtěl vědět, co urychlí stařeckou demenci, že? Na leccos jsem se tenkrát nestihla zeptat. A tak zase trochu bloudím největší nemocnicí v zemi, zase hledám kliniku dobře zašitou v podzemí dětského pavilonu. Je pondělní ráno a já jsem opět nesvá z toho, že zdržuju.

Vladimír Beneš nejmladší je pořád trochu stydlivý, a když se mu nechce odpovídat, řekne: „A nemáte tam třeba něco jinýho?“ Otci, proslulému neurochirurgovi Vladimíru Benešovi prostřednímu, se podobá i nepodobá. Mají podobný hlas, jsou podobně vysocí, taky nepatetičtí. Skoro jako by se považovali jen za údržbáře mozkového hardwaru, za lepší řemeslníky. Hlavně se neptejte na nějakou „záhadu“ v mozku. „Hele, já jsem chirurg!“ usadí vás pan přednosta, který se od otce liší především v tom, že mediální pozornost nemá vůbec rád.

Lidovky.cz: Promiňte, že jsem zvědavá: To kolo na chodbě je vaše?
Né, to je doktora Holuba. Moje visí vedle na zdi.

Lidovky.cz: Aha. Váš dědeček, profesor Vladimír Beneš nejstarší, skvělý neurochirurg, zemřel vloni v požehnaném věku sta let. Když člověk tu stovku vidí takhle zblízka, je vůbec o co stát?
To je těžké. Dědeček býval svěží stařík, který se o všechno zajímal, luštil křížovky, sledoval veškerý sport včetně suma a šipek, rád si povídal s lidmi, často jsme spolu hráli karty. Ještě v devadesáti byl na lyžích a hrál fotbal a tenis. Pořád si všímal i toho, co se děje tady na klinice, kterou v roce 1978 zakládal. Jenže když mu bylo devadesát devět a půl roku, dostal covid a ten ho strašně srazil. Děda z toho byl otrávený, začal říkat, že už ho to nebaví, že „stáří je svinstvo“. A měl pravdu.

Lidovky.cz: Čili nejde o číslo, ale o kvalitu života?
Samozřejmě. Kvalita života by měla být vždycky důležitější než číslo. Protože ono je něco jiného, když je někomu pětaosmdesát, hraje tenis a má přehled o světě – a něco jiného je sedmdesátník, z něhož je takříkajíc ležák.

Lidovky.cz: Dívala jsem se na záznam Hyde Parku Civilizace z roku 2017, kde jste vystupovali ještě všichni tři – váš dědeček, váš otec a vy, tři významní neurochirurgové. A dědeček byl z vás tří nejvtipnější. I když většinou jen tak něco utrousil, ale sedělo to...
... s prominutím jako prdel na hrnec, že? To on uměl dobře. Ale hlavně mu vždycky všecko prošlo, protože v jeho věku ho přece už nikdo nebude obviňovat třeba z nějakého šovinismu. Přitom jeho oblíbené moto bylo: „Půlhodinka šovinismu neuškodí organismu.“ Všechno se mu už tolerovalo, i když některé jeho názory byly... no... v dnešní době ne úplně korektní. Byl ze staré školy a z některých věcí by se asi dnes zbláznil. Třeba že už se ani nebudou smět vysílat filmy s Vinnetouem, protože jsou prý rasistické.

Lidovky.cz: Z našeho loňského rozhovoru čtenáře nejvíc zaujalo, čím si můžeme urychlit stařeckou demenci. Napadlo mě: Je demence chirurgicky léčitelná?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...