Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Vltavská filharmonie už za 10 let? Ambiciózní, ale reálné, říká český architekt Jan Magasanik ze studia BIG

Vítězný architektonický návrh budovy nové filharmonie v Praze | foto: IPR

Premium Rozhovor
Český architekt Jan Magasanik je jedním ze spolupracovníků, kteří se podíleli na návrhu budovy Vltavské filharmonie z dílny oceňovaného dánského studia BIG Bjarkeho Ingelse. Dlouhodobě žije v Dánsku, kde BIG sídlí. I proto si ho Adam Gebrian a Eugen Liška vybrali do nové publikace Expati: Příběh českých architektů a architektek v zahraničí. V rozhovoru jsme rozebrali, co obnáší práce v prestižním studiu, jak vznikal vítězný návrh filharmonie, ale i sedmnáct let starou vizi, která se stavbou století může naplnit.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Není mnoho Čechů, kterým se podařilo etablovat v nejvyhlášenějších světových architektonických studiích. Pár jich ale je a na jejich úspěšné kariérní cesty upozorňuje nová kniha Expati: Příběh českých architektů a architektek v zahraničí Adama Gebriana a spisovatele Eugena Lišky.

Jedním z takto úspěšných je i rodák z Ústí nad Labem, Jan Magasanik, který vystudoval architekturu v Liberci a který v tuzemsku působil například v architektonické kanceláři DaM nebo studiu architekti 4A.

Jan Magasanik

Do dnes proslulé dánské kanceláře, která má pobočky i v New Yorku, Londýně nebo Barceloně a zaměstnává stovky architektů, se český architekt dostal před 16 lety, kdy společně s vizionářským architektem Bjarkem Ingelsem spolupracoval na návrhu Národní knihovny na pražské Letenské pláni. Studio, které proslulo například kodaňskou spalovnou odpadu, která zároveň funguje jako lyžařská sjezdovka, nebo originálními obytnými budovami po celém světě, tenkrát nevyhrálo, ani se nedostalo do finálních kol.

Svou původní ambici, tedy postavit v našem hlavním městě významnou kulturní veřejnou budovu, si ale tým kanceláře BIG, jehož je Jan Magasanik trvalou součástí, plní teď. Na obzoru se rýsuje budova Vltavské filharmonie v pražských Holešovicích, která přinese do Prahy budovu světových architektonických kvalit, ale i kulturní svatostánek nejen pro milovníky hudby.

Lidovky.cz: Vím, že jste na tuhle otázku odpovídal už několikrát, ale přesto ji položím. Jak jste se do dánského studia BIG v roce 2006 vlastně dostal?
Využil jsem tenkrát momentu mezinárodní soutěže na Národní knihovnu a oslovil zahraniční ateliéry, o kterých se spekulovalo, že by se plánované soutěže mohly zúčastnit. Bjarke pracoval na knihovně v Seattlu, kterou pražští knihovníci obdivovali ze všech knihoven na světě nejvíc, a v té době Bjarke zrovna zakládal svůj ateliér BIG.

Lidovky.cz: Mohl byste popsat tu historku s bodnutím Bjarkeho Ingelse v restauraci Vosí hnízdo?
S Bjarkem jsme se poprvé setkali v Praze při jeho návštěvě soutěžní lokality pro Národní knihovnu. V restauraci, kam jsme zašli na oběd, ho píchla do krku vosa. Bjarke má na vosí bodnutí prudkou alergii, takže skončil v nemocnici. Druhý den v Blesku vyšel článek, že na alergického Dána zaútočila ve Vosím hnízdě vosa. Tak se totiž jmenovala ta restaurace. Takže už v době, kdy Bjarke ještě nebyl světoznámý, se o jeho návštěvě Prahy hned druhý den psalo v novinách.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se