Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

10 nových New Yorků

Magazín

  10:20
ŠANGHAJ - V budoucích letech plánuje Čína vytvořit na svém pobřeží obrovská města, která se stanou domovem pro miliardu obyvatel a zároveň pro největší světovou ekonomiku. Zasloužily se o to čínské reformy probíhající v posledních třiceti letech.

Čína bude velmocí mrakodrapů. foto: ČTK

Co přinese následujících třicet let reforem, není však zcela jasné. Experti zatím souhlasí s tím, že urbanizace bude největší výzvou budoucnosti zejména kvůli problémům s rozšiřujícím se znečištěním a rostoucí migrací do čínských měst. „Dalších třicet let bude rozhodujících. Čína bude muset uspokojit všechny potřeby své populace a naučit se spravovat města,“ řekl James Canton, autor knihy Extrémní budoucnost.

Čína v číslech
* celková rozloha
- 9 560 980 km2
* počet obyvatel
- 1,306 miliardy
* počet obyvatel žijících
ve městech (rok 2005)
- 572 milionů
* předpokládaný počet
obyvatel ve městech
v roce 2025
- 926 milionů
* hlavní město Peking
má 11 milionů obyvatel
* největší město Šanghaj
má přibližně 13 milionů
obyvatel

Do roku 2025 se předpokládá vzrůst čínské městské populace až na 926 milionů. Přitom v roce 2005 byl její počet 572 milionů. Podle konzultantů McKinsey & Company se tento růst rovná současné populaci ve Spojených státech amerických. V roce 2030 by tak toto číslo dosáhlo až na jednu miliardu.

Město mrakodrapů
Vpříštích dvou dekádách Čína hodlá postavit dvacet až padesát tisíc nových mrakodrapů. To odpovídá zhruba desetinásobku New Yorku. Více než 170 měst bude potřebovat vybudovat hromadný přepravní systém, což je dvakrát tolik než v celé Evropě. McKinsey to popisuje jako „největší boom hromadné přepravy v historii“.

Čínská města ovlivní také možný prostor pro nová inovační centra, například pro produkty nanotechnologie nebo nejmodernější léky. Zároveň se stanou domovem pro největší střední třídu na světě. Canton připomíná, že jak se města budou zvětšovat, asanace krajiny zanechá jen malé množství vody mezi Hongkongem a pevninou. Demografický, ekonomický a ekologický tlak nedává Číně na výběr a ta zkouší nalézt inovační řešení.

Projektant Stanley Yip, zabývající se městskou strukturou a ekonomickými náklady, již na nové generaci čínských měst pracuje. Budoucnost čínské architektury a designu by mohla být diktována novými zákony všech moderních budov, které vyžadují snížení energetické spotřeby o polovinu do roku 2010, prohlásil Yip. Solární panely vypadající zcela obyčejně by pak měly být samozřejmostí.

Budoucí ekonomická jednička
Očekává se, že do roku 2025 Čína dostihne Japonsko, druhou nejvyspělejší ekonomiku světa. A do roku 2038 by se sama mohla dostat do čela světového žebříčku. Mnohé tržby budou ale stále za Západem zaostávat - oznámil to Jao Šu-ťie, ředitel ústavu Současných čínských studií z University of Nottingham. Největší hrozba, které čínská vláda bude muset čelit, je stále rostoucí propast mezi bohatými a chudými, oficiální korupce a ničení životního prostředí. I přesto se vládě nejspíš podaří v této své cestě pokračovat.

Autor: