Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

1000 dnů na moři

Reid Stowe a Soanya Ahmadová chtějí třikrát obeplout Zemi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reid Stowe a Soanya Ahmadová chtějí třikrát obeplout Zemi. | foto: ČTK

HOBOKEN/PRAHA On je ostřílený mořský vlk zvyklý na dálkové plavby a bouře uprostřed oceánu. Ona nikdy neplachtila dál než po řece Hudson. Pětapadesátiletý Reid Stowe se svou o 32 let mladší přítelkyní, studentkou Soanyou Ahmadovou, se spolu rozhodli strávit příští tři roky na jedné lodi.

Na první pohled možná nesourodý pár v sobotu vyrazil z přístaviště Hoboken ve státě New Jersey na náročnou cestu.

Za 1000 dnů a 1000 nocí hodlají třikrát obeplout Zemi na 21 metrů dlouhém dvojstěžníku. Z dohledu pevniny, bez jediného přistání a doplnění zásob. Chtějí tak překonat rekord Australana Jona Sanderse, který v letech 1986–1988 také třikrát obeplul Zemi a na otevřeném moři přitom strávil 657 dnů.

„Bude to moje první opravdové plachtění – pokud nepočítám to na řece Hudson,“ svěřila se novinářům Soanya, Newyorčanka, jejíž rodiče přišli do USA z Guyany. „Zatím nevím, co je to mořská nemoc,“ dodala se zářícím úsměvem.

Soanyaina odolnost nejspíš podstoupí těžkou zkoušku u nejjižnějšího bodu Jižní Ameriky, mysu Horn. Na plachetnici pojmenovanou po Reidově matce Anne tu mohou číhat ledovce a až třicetimetrové vlny. Soanyini rodiče, oba účetní, samozřejmě mají o dceru strach, i když ji svěřují zkušenému námořníkovi.

Zásoby na tisíc dnů nebylo snadné vměstnat do nevelkého škuneru, a tak každý kout a škvíru v trupu lodi zaplnila rýže, fazole, rajčatová omáčka, těstoviny, olivy, koření, 90 kilogramů parmezánu a také semena různých rostlin vhodná na klíčení a přímou konzumaci. Ostatní potravu si dvojice bude muset ulovit v moři.

Plachty na palubě budou zachycovat dešťovou vodu a odsolovací zařízení bude vyrábět pitnou vodu z mořské vody. Loď ale musí kromě jídla uvézt také tunu uhlí, 100 beden dřeva na zatopení a naftu pro případ, že by bylo třeba použít motor.

Zážitky z výpravy budou online
Elektřinu pro světla, satelitní telefon, počítač a navigační systém vyrobí solární panely. Dobrodruzi tak nebudou úplně odříznuti od civilizace a na svou internetovou stránku www.1000days.net chtějí posílat fotografie, videa a psát si internetový lodní deník. Na palubě nechybí ani malá knihovna s několika knihami o józe, meditaci či historii.

Reid a Soanya mysleli i na nehody a zranění, které by je na moři mohly potkat. S sebou mají dobře vybavenou lékárničku a oba se pro všechny případy naučili čistit a zašívat rány a rovnat zlomené kosti.

Reid, který na plachetnici Anne už doslova žije desítky let, věří, že se jim smělou výpravu podaří dokončit, a nebojí se ani ponorkové nemoci. „Dokážeme to díky naší schopnosti se ovládat,“ řekl britskému deníku Guardian. Reid cestu přirovnává k expedici na planetu Mars, která by podle něj znamenala strávit přibližně stejnou dobu v izolaci.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....