Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

114 mrtvých slonů. Keňská policie zabavila dvě tuny slonoviny

Slůně s mtrtvou matkou (snímek je z Malajsie). Celosvětový bbchod s ilegální slonovinou se od roku 2007 zdvojnásobil, varují experti.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slůně s mtrtvou matkou (snímek je z Malajsie). Celosvětový bbchod s ilegální slonovinou se od roku 2007 zdvojnásobil, varují experti. | foto: Reuters

NAIROBI Keňská policie zabavila ve čtvrtek v Mombase rekordní množství slonoviny. Muselo kvůli ní prý zemřít až 114 slonů. S odvoláním na Keňskou agenturu na ochranu divoké zvěře to uvedla agentura AFP. Během razie ve skladu s 228 sloními kly o hmotnosti více než dvě tuny policie prý zadržela dva podezřelé.

"V tomto roce je to první takto velký úlovek v Mombase," uvedl mluvčí KWS Paul Muya. Původ slonoviny úřady zatím prověřují. Je totiž prý možné, že pochází z jiných částí Afriky. Přístavní město Mombasu využívají pytláci z celého kontinentu jako přepravní uzel pro vývoz slonoviny na asijské trhy.

Poptávka po bílém zlatu v poslední době narůstá hlavně v Číně a státech jihovýchodní Asie, kde je prášek ze sloních klů součástí tradiční medicíny.

Celosvětový bbchod s ilegální slonovinou se od roku 2007 zdvojnásobil, varují experti.

Celosvětový bbchod s ilegální slonovinou se od roku 2007 zdvojnásobil, varují experti.

Letos v dubnu keňská vláda odvolala pět úředníků KWS a zároveň oznámila, že kvůli rostoucímu počtu ulovených slonů a nosorožců prověří její fungování. Existovalo totiž podezření, že se pracovníci úřadu na pytláctví nepřímo podílí.

Údaje o zabitých zvířatech se liší

Počet slonů na africkém kontinentu se podle AFP v současnosti odhaduje na zhruba 472.000, ještě v roce 1970 jich byly až dva miliony. Kromě pytláctví způsobuje pokles jejich populace také ztráta přirozeného životního prostředí.

V Keni žije podle KWS asi 38.000 slonů, jen za letošní rok jich pytláci prý zabili už 97. V roce 2013 jich údajně zemřelo kvůli zvýšené poptávce po slonovině celkem 302. Některé přírodní rezervace však s těmito odhady nesouhlasí, zabitých zvířat je prý mnohem více.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!