Jak dlouho vydrží člověk létat ve větrném tunelu? Světový rekord se pokusil v pražských Letňanech pokořit Petr Beránek, sportovní parašutista, který trénuje ve vertikálním aerodynamickém tunelu, tak "místo činu" dobře znal.
„Měl jsem dvě krizovky, jedna byla kolem třech a půl hodin a pak kolem páté hodiny. Pak už jsem si říkal, že je to jedno. Bolí mě záda a trošku neslyším, ale to se snad brzy spraví,“ přiblížil Petr Beránek po té, co po šesti hodinách, šesti minutách a šesti vteřinách vylezl roztřeseným krokem z tunelu. Cíl byl splněn. Rekord překonán.
„Teď se dají dohromady materiály, pošlou se do Guinnesse a budu čekat asi měsíc na schválení,“ dodal a připil si se svými podporovateli šampaňským.
Létání v tunelu
Kdo je Petr Beránek?Narodil se 19. května 1973 v Praze a žije nedaleko hradu Karlštejna. Je to dobrodruh s různými zájmy, aktivně provozuje adrenalinové a akční sporty jako je parašutismus, B.A.S.E. jumping, horo- skálo- a ledo- lezectví, přežití v divočině a bojová umění. Pracuje v oblasti informačních technologií. |
Létání v tunelu slouží k efektivnímu způsobu učení a tréninku ovládání těla ve volném pádu po výskoku z letadla. Vzduch proháněný skleněným tubusem rychlostí kolem 195 km/h (což je srovnatelné s rychlostí větru během hurikánu 3.-4. stupně) takové fyzikální podmínky docela věrně simuluje.
Měsíc klikoval
Pokus o rekord byl předem důkladně plánovaný. K zapsání do známé knihy rekordů musel letec splnit stanovené podmínky. Na místě byl pořizován videozáznam, čas měřily dvoje stopky a dozorovaly dvě odpovědné osoby.
„Asi měsíc jsem klikoval, posiloval jsem hlavně horní polovinu těla. Sportovní vyžití pořád mám, tak to mi hodně pomohlo. Byl jsem si i zalítat, měl jsem hodinu v kuse. Trénoval jsem hlavně odpočívací techniky,“ líčil přípravu Beránek. Způsoby odpočívání využíval, občas natahoval ruce před sebe, nebo je dával v bok.
Podpora přátel a rodiny
„On byl vždycky blázen. Jednou přišel a řekl, že má padesátej seskok. Zeptali jsme se, jak jako padesátej seskok? Prý prostě seskok padákem... Přitom nikdy předtím neřekl, že něco takového plánuje,“ prozrazuje Beránkův bratr, který se do skákání z letadla a létání zrovna nehrne. Rekordmana přišel podpořit spolu s rodiči.
Kolem skla postávali a gesty povzbuzovali další parašutisté. Občas napsali Petrovi na tabulku vzkaz nebo aktuální dosažený čas. „Tak ať létá do večera... Stačilo by jenom zadělat dveře,“ zaznělo, když už byl rekord bezpečně překonán.
Předchozí držitelé rekordu
2008 - Bear Grylls (známý britský dobrodruh) Dosažený čas: 01:36:05 v tunelu Airkix, Milton Keynes, Velká Británie. 2011 - Kjeld Hendriks (zaměstnanec IndoorSkydive) Dosažený čas: 02:06:48 v tunelu IndoorSkydive, Roosendaal, Holandsko.
2012 - Matt Freese (zaměstnanec iFLY Hollywood) Dosažený čas: 03:01:46 v tunelu iFLY Hollywood, Kalifornie, USA.
2012 - Ezriel Shah Rahmat (28, instruktor v iFLY Singapore) Dosažený čas: 04:02:12 v tunelu iFLY Singapore, Singapur . Toto je prozatím světový rekord oficiálně uznaný Guinnessovou knihou rekordů.
|
„Můžeme létat s ním, můžeme se krátce dotknout, třeba si plácnout... Ale nesmí se ničeho držet,“ dodává k podmínkám rekordu instruktor skydivingu ve vzduchu i v tunelu Roman Štengl, který s Beránkem pár chvil během rekordu prolétal a předtím se podílel na přípravě celé události. „Záměr byl odlítat čas, který se těžko překoná. Je to fyzicky i finančně náročné,“ říká.
Tři šestky
Patnáct minut před dosažením šestihodinového limitu Beránek ožil a předvedl pár otoček. Vzkazy na tabuli si s ním organizátoři domluvili, že skončí v čase 06:06:06. Stopky se zastavily a rekordman se postavil nohama na síť. První kroky byly trochu nejisté, ale v silném proudu vzduchu se moc dobře nechodí, i když za sebou zrovna nemáte tak náročný fyzický výkon.