Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Aby papíry držely pohromadě. Kdo vymyslel sešívačku?

Sešívačka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sešívačka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Když si člověk vymyslel papírování, musel zákonitě přijít i vynález sešívačky, aby ty stohy výkazů, žádostí a oběžníků hezky držely pohromadě. A čím delší reporty, tím více listů papíru jejich autoři popsali.

Aby je šlo pohodlně číst, sešívali autoři jednotlivé archy obyčejnou jehlou a nití, slepovali je voskem nebo je perforovali a svazovali mašlí. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XV. začali během 18. století používat jakéhosi předka dnešní sešívačky – zařízení, jež papíry spojilo sponkou opatřenou královskou pečetí a zdobenou zlatem či drahými kameny.

Zařízení však existovalo v toliko jednom exempláři. Teprve ve druhé polovině 60. let následujícího století se vyrojilo hned několik nových nápadů, jež byly vyrobeny ve větších počtech.

Za první opravdovou sešívačku se označuje vynález Američana George McGilla z roku 1866. K dnešní dokonalosti měl ještě daleko – šlo s ním sešít vždy jen jednu sadu listů, protože měl zásobník pouze na jedinou sponku. Tu do papíru navíc jen vpravil, ale zavřít se musela za vynaložení značného úsilí ručně. Podobný nástroj byl o dva roky později patentován v Británii a další znovu ve Spojených státech. Teprve roku 1877 přišel americký podnikatel Henry Heyl s modelem, který papíry sponou spojí a zároveň ji uzavře. Opět o dva roky později jej vylepšil opět George McGill, když vyrobil sešívačku se zásobníkem sponek, již šlo konečně použít opakovaně. Měla jednu velkou nevýhodu: vážila přes jeden kilogram.

Od té doby až do konce 30. let 20. století existovala celá řada nejrůznějších typů sešívaček, ale žádná se neukázala jako dostatečně univerzální. Většinou se stále jednalo o celkem kolohnátská zařízení a vložit do nich zásobník se sponkami bylo příliš komplikované – málem na to člověk potřeboval kladivo a šroubovák.

To vše roku 1937 změnil americký papírenský velkoobchodník Jack Linksy. Jeho Swingline Speed Stapler no. 3 se stal celosvětově nejpoužívanější sešívačkou a nahradil všechny dosavadní modely. Zásobník totiž umístil do horní části pákového systému zařízení, kam ho stačilo po odklopení víka jednoduše vložit – a hned se mohlo sešívat. Využití nakonec našla sešívačka i mimo kanceláře: najdete ji v nábytkářském průmyslu, ve stavebnictví i v každém malířském ateliéru, kde umělcům usnadňuje připínání plátna na rám.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!