Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Aby papíry držely pohromadě. Kdo vymyslel sešívačku?

Sešívačka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sešívačka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Když si člověk vymyslel papírování, musel zákonitě přijít i vynález sešívačky, aby ty stohy výkazů, žádostí a oběžníků hezky držely pohromadě. A čím delší reporty, tím více listů papíru jejich autoři popsali.

Aby je šlo pohodlně číst, sešívali autoři jednotlivé archy obyčejnou jehlou a nití, slepovali je voskem nebo je perforovali a svazovali mašlí. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XV. začali během 18. století používat jakéhosi předka dnešní sešívačky – zařízení, jež papíry spojilo sponkou opatřenou královskou pečetí a zdobenou zlatem či drahými kameny.

Zařízení však existovalo v toliko jednom exempláři. Teprve ve druhé polovině 60. let následujícího století se vyrojilo hned několik nových nápadů, jež byly vyrobeny ve větších počtech.

Za první opravdovou sešívačku se označuje vynález Američana George McGilla z roku 1866. K dnešní dokonalosti měl ještě daleko – šlo s ním sešít vždy jen jednu sadu listů, protože měl zásobník pouze na jedinou sponku. Tu do papíru navíc jen vpravil, ale zavřít se musela za vynaložení značného úsilí ručně. Podobný nástroj byl o dva roky později patentován v Británii a další znovu ve Spojených státech. Teprve roku 1877 přišel americký podnikatel Henry Heyl s modelem, který papíry sponou spojí a zároveň ji uzavře. Opět o dva roky později jej vylepšil opět George McGill, když vyrobil sešívačku se zásobníkem sponek, již šlo konečně použít opakovaně. Měla jednu velkou nevýhodu: vážila přes jeden kilogram.

Od té doby až do konce 30. let 20. století existovala celá řada nejrůznějších typů sešívaček, ale žádná se neukázala jako dostatečně univerzální. Většinou se stále jednalo o celkem kolohnátská zařízení a vložit do nich zásobník se sponkami bylo příliš komplikované – málem na to člověk potřeboval kladivo a šroubovák.

To vše roku 1937 změnil americký papírenský velkoobchodník Jack Linksy. Jeho Swingline Speed Stapler no. 3 se stal celosvětově nejpoužívanější sešívačkou a nahradil všechny dosavadní modely. Zásobník totiž umístil do horní části pákového systému zařízení, kam ho stačilo po odklopení víka jednoduše vložit – a hned se mohlo sešívat. Využití nakonec našla sešívačka i mimo kanceláře: najdete ji v nábytkářském průmyslu, ve stavebnictví i v každém malířském ateliéru, kde umělcům usnadňuje připínání plátna na rám.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D
Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D

Přihlaste se do velkého testování a ochutnejte novinku od Penamu – Ranní chlebík s vitamínem D, chia, červenou quinou a dýňovými semínky. Dodá...