Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Aby se lépe loupalo i jedlo. Jak vznikl šálek na vejce?

Šálek na vejce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šálek na vejce (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Kdo první posadil uvařené vajíčko do speciálního pohárku, aby se lépe loupalo a jedlo, už nezjistíme. Víme jen, že se používal už ve starověku. V italských Pompejích, které roku 79 našeho letopočtu zasypal popel z vesuvu, se dochovala turecká mozaika. Dílo pocházející zřejmě z roku 3 zobrazuje hostinu, při níž řada stolovníků jí vajíčko z podstavečků.

Podle některých pramenů se ve městě dokonce našel ještě starší stříbrný šálek na vajíčko pocházející z roku 74 před naším letopočtem.

Spolu s ústupem antické civilizace však šálek na vajíčko na dlouhé stovky let zmizel z evropských stolů. comeback přišel až s vytříbenou alžbětinskou érou. anglická aristokratická kultura 16. století vyžadovala, aby se vařená vajíčka servírovala ve stříbrných šálcích. a tento zvyk časem pronikl i mezi nižší vrstvy společnosti – jen s tím rozdílem, že chudší lidé vajíčka podávali v pohárcích ze dřeva.

Velkou slávu zažily servírovací šálky na dvoře francouzského krále ludvíka Xv., který na pařížském trůnu pobýval většinu 18. století. Panovník, za jehož vlády převažoval výrazně zdobný umělecký a architektonický styl rokoko, své státnické záležitosti často vyřizoval i při snídani. Své dvořany prý bavil tím, že posadil vajíčko do pohárku a jediným švihnutím nožem jej „popravil“.

ve viktoriánské anglii následujícího století se už šálky staly pevnou součástí masově vyráběných servisů nově se utvářejících značek porcelánu.

I když patřily k nejdrobnějším položkám servisů, výrobci jim věnovali nebývalou péči – šálky na vajíčka se staly nositeli trendů a módních vln, zvláště na přelomu 19. a 20. století, kdy se utvářela moderní domácnost, jak ji známe dnes. Dokonce se ujal zvyk darovat stříbrný šálek každému narozenému dítěti. Šálky dostaly nové tvary, které přineslo moderní umění a architektura, a nové materiály, jež byly výsledkem vědeckého bádání. Po porcelánu, stříbru a dřevu se dělaly ze skla, bakelitu, plastu.

v posledních desetiletích šálky na vajíčka přesáhly svůj původní účel a staly se vyhledávanými sběratelskými předměty, o nichž se píší knihy a jejichž ceny se na aukcích starožitností bedlivě sledují.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.