Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aby se lépe loupalo i jedlo. Jak vznikl šálek na vejce?

Magazín

  6:38
Kdo první posadil uvařené vajíčko do speciálního pohárku, aby se lépe loupalo a jedlo, už nezjistíme. Víme jen, že se používal už ve starověku. V italských Pompejích, které roku 79 našeho letopočtu zasypal popel z vesuvu, se dochovala turecká mozaika. Dílo pocházející zřejmě z roku 3 zobrazuje hostinu, při níž řada stolovníků jí vajíčko z podstavečků.

Šálek na vejce (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle některých pramenů se ve městě dokonce našel ještě starší stříbrný šálek na vajíčko pocházející z roku 74 před naším letopočtem.

Spolu s ústupem antické civilizace však šálek na vajíčko na dlouhé stovky let zmizel z evropských stolů. comeback přišel až s vytříbenou alžbětinskou érou. anglická aristokratická kultura 16. století vyžadovala, aby se vařená vajíčka servírovala ve stříbrných šálcích. a tento zvyk časem pronikl i mezi nižší vrstvy společnosti – jen s tím rozdílem, že chudší lidé vajíčka podávali v pohárcích ze dřeva.

Volant či světelné pero. Jak vypadali předchůdci počítačové myši?

Velkou slávu zažily servírovací šálky na dvoře francouzského krále ludvíka Xv., který na pařížském trůnu pobýval většinu 18. století. Panovník, za jehož vlády převažoval výrazně zdobný umělecký a architektonický styl rokoko, své státnické záležitosti často vyřizoval i při snídani. Své dvořany prý bavil tím, že posadil vajíčko do pohárku a jediným švihnutím nožem jej „popravil“.

ve viktoriánské anglii následujícího století se už šálky staly pevnou součástí masově vyráběných servisů nově se utvářejících značek porcelánu.

I když patřily k nejdrobnějším položkám servisů, výrobci jim věnovali nebývalou péči – šálky na vajíčka se staly nositeli trendů a módních vln, zvláště na přelomu 19. a 20. století, kdy se utvářela moderní domácnost, jak ji známe dnes. Dokonce se ujal zvyk darovat stříbrný šálek každému narozenému dítěti. Šálky dostaly nové tvary, které přineslo moderní umění a architektura, a nové materiály, jež byly výsledkem vědeckého bádání. Po porcelánu, stříbru a dřevu se dělaly ze skla, bakelitu, plastu.

v posledních desetiletích šálky na vajíčka přesáhly svůj původní účel a staly se vyhledávanými sběratelskými předměty, o nichž se píší knihy a jejichž ceny se na aukcích starožitností bedlivě sledují.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?