29. listopadu 2011 7:00, aktualizováno  16:12 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Adiós, Moja. Gorilí slečna odletěla do Španělska

Gorilí samici Moju nakládají do speciálu ČSA. Ve Španělsku ji čeká nová rodina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gorilí samici Moju nakládají do speciálu ČSA. Ve Španělsku ji čeká nová rodina. | foto: ČTK

Praha se rozloučila jednou z největších celebrit Zoo Praha. Gorila Moja odletěla do španělského parku za geneticky vhodným partnerem. Odjezd z trojské zahrady byl ovšem dramatický. Populární gorila totiž nemohla ani po několika injekcích kvůli nervozitě usnout.

Moju uspali až na pátý pokus. Speciál ČSA, na jehož palubě byli také veterináři, ošetřovatelé a novináři, vzlétl krátce před 14:30.

Na letiště se s gorilou přišel rozloučit i pražský primátor Bohuslav Svoboda. Novinářům řekl, že Moja se stala miláčkem obyvatel hlavního města a symbolem Prahy. Město se s ní ale musí rozloučit, aby jí dopřálo rozmnožit druh, který patří mezi ohrožené.

Bednu s gorilou Mojou nakládají do speciálního letadla.

Bednu s gorilou Mojou nakládají do speciálního letadla.

"Že musí, tomu já jako gynekolog a porodník skutečně rozumím, přeji jí to, aby mohla přestat brát antikoncepci a věnovat se tomu, že gorily budou na tomto světě přibývat," uvedl. Před letadlem politik pózoval s kapesníčkem s vyšitým obrázkem gorily. Jde o jeden z doprovodných suvenýrů.

ČTĚTE TAKÉ:

"Moju nám žádný další živočich nenahradí, ale takový už je život," doplnil ředitel zahrady Miroslav Bobek. Do nového domova přijede Moja v podvečer. Počasí v cíli cesty je podle pilota příznivé, gorilu čeká 13 stupňů Celsia.

Moja cestuje v bedně se svou fotografií a nápisem "Adiós, Moja". České aerolinie musely před přepravou přestavět přepravní prostor malého letounu ATR-42. Kvůli prominentnímu zvířeti byla vyjmuta řada sedadel. Poletí tak ve stejném prostoru jako doprovod, který tvoří chovatelé, ošetřovatelé a novináři.

Před nakládáním se uskutečnila tisková konference. Na ní Bobek prozradil, že s transportem se spěchalo mimo jiné i proto, že ve španělském parku je jedna ze dvou samic březí, a Moja by se tak do skupiny měla zařadit co nejrychleji. Jinak by se přesun mohl uskutečnit až za řadu měsíců, možná až za rok.

Moja byla nervózní, uspávací injekce nezabíraly

Gorila za 14 dní oslaví sedmé narozeniny a není nezkušená, kvůli otci Richardovi už brala antikoncepci. V parku Cabárceno bude mít geneticky vhodnějšího partnera.

Let, který stojí asi půl milionu korun, potrvá 3,5 hodiny. Další půlhodinu pak bude trvat jízda automobilem do parku. Nejdramatičtější okamžiky se odehrály ráno ještě před odjezdem gorily z areálu zahrady. Veterinář Roman Vodička řekl, že Moja byla tak nervózní, že nereagovala na uspávací injekce. Musel jí jich dát asi pět. Říkal si přitom, že šestou už jí nedá.

Gorila Moja.


"To byl ten okamžik, kdy usnula," dodal. Kdyby zvíře bylo dál vzhůru, celá akce by musela být nejspíš odvolána. Gorila se pak probudila na ruzyňském letišti. Po dobu transportu bude pod sedativy.

Park Cabárceno leží na severu Španělska a vznikl asi před 20 lety. Moje zoologickou zahradu v Cabárcenu jako nový domov vybral koordinátor evropského záchovného programu pro chov goril nížinných. V současné době žije v parku skupina tří goril, Moja se s nimi bude seznamovat postupně.

První dny prožije na samotce jen s výhledem na novou rodinu. Podle chovatelů je park velmi příhodný díky klimatickým podmínkám i velikosti výběhu. V parku s Mojou zůstane český chovatel a ještě jeden další pracovník pražské zoo, který bude deset dní ze Španělska posílat do Prahy zpravy.

Lidovky.cz, ČTK