7. července 2008 8:36 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Adolf Hitler bez hlavy

Voskový vůdce Adolf Hitler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voskový vůdce Adolf Hitler | foto: ČTK

BERLÍN Zničení nejkontroverznějšího exponátu poznamenalo v sobotu první provozní den berlínské pobočky muzea voskových figurín Madame Tussaud. Jeden z prvních návštěvníků spáchal symbolický atentát na voskovou figurínu Adolfa Hitlera, jíž hned dopoledne prvního dne utrhl hlavu.

Nejdiskutovanější exponát bude muzeu chybět několik měsíců. Policie jednačtyřicetiletého „atentátníka“ zadržela. Ještě v sobotu večer byl ale muž -německými médii označen jako Frank L. - propuštěn. Svým činem chtěl prý protestovat mimo jiné proti tomu, že se výstava s voskovým Hitlerem konala v blízkosti Židovského muzea. „Co se týká politiky, tíhnu doleva. Extremista ale nejsem,“ řekl muž nedělníku Bild am Sonntag. Údajně se ale také den předtím vsadil, že nacistického vůdce připraví o hlavu.

Figurína byla odstraněna a muzeum se bude muset bez voskového diktátora zatím obejít. Podle policie přišel návštěvník do muzea kolem 10. hodiny dopolední a začal na Hitlerovu figurínu sahat. Ostatní se mu v tom pokoušeli bránit a při následné strkanici muž nečekaně utrhl figuríně hlavu. Podle očitých svědků při činu volal: „Už nikdy válku!“ Poté si prý sedl do kouta a čekal, až jej policie odvede.

Podle pracovníka muzea Markuse Haase bude zřejmě nutné zhotovit figurínu novou, což by mohlo trvat až tři měsíce. „Odehrálo se to tak rychle, že se tomu nedalo zabránit,“ dodal..
Hitler má přitom v muzeu privilegium „zvláštního zacházení“. Kvůli obavám z jeho případné glorifikace a zneužívání k propagaci nacismu nesmějí návštěvníci u někdejšího diktátora pózovat ani se u něj fotografovat „s ohledem na miliony lidí, kteří zemřeli během druhé světové války“, vysvětluje tabule u chybějícího exponátu.

Pro takové omezení se muzeum rozhodlo po debatě, která se kvůli voskovému Hitlerovi rozhořela ještě před otevřením expozice. Berlínský starosta a Ústřední rada židů v Německu požadují, aby muzeum zdůraznilo výrazněji souvislost mezi Hitlerem a zločiny nacismu. Iniciátorka berlínského památníku holokaustu Lea Roshová zase vyzvala, aby se střetávání s dějinami nezvrhlo v „konzum a zábavu“. V londýnském muzeu Madame Tussaud je přitom Hitler od roku 1933 - se zaťatou pěstí a nechráněn před objektivy fotoaparátů

lk, ctk, Lidové noviny