Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aféra s žížalou v Kremlu nekončí. Věc vyšetřuje federální ochranka

Magazín

  10:22
MOSKVA - Incident s žížalou na talíři na recepci v Kremlu ještě nekončí, dokonce může skončit před soudem. Případ už vyšetřuje správa Kremlu a federální ochranka státních představitelů FSO.

Na slavnostní recepci v Kremlu servírovali salát se žížalou. foto: Reprofoto

Skandál propukl poté, co na úterní recepci v Moskvě na počest německého prezidenta Christiana Wulffa si gubernátor Tverské oblasti Dmitrij Zelenin (47) povšiml, že salát obsahuje i žížalu. Trapas si nenechal pro sebe, ale obsah talíře zvěčnil na sociální síti Twitter jako "svérázný příklad, jak zdůraznit, že salát je čerstvý".

Čtěte více:

Zelenin sice zakrátko své postřehy sprovodil ze světa, ale Kreml zareagoval s hněvem. Prezidentův poradce pro zahraniční politiku Sergej Prichoďko doporučil odvolávat šéfy regionů i za "slabomyslnost". Kreml spustil vyšetřování, zda se incident opravdu stal tak, jak vylíčil Zelenin.

Trest pro gubernátora?
Závěry prověrky ještě nejsou známy. Ale správa Kremlu už zpochybňuje gubernátorovu verzi a hrozí mu následky, včetně soudních pří. "Pokud se informace (o žížale na talíři) nepotvrdí, její šiřitel musí nést odpovědnost podle zákona," prohlásil mluvčí Viktor Chrekov.

Systém kontroly pokrmů v Kremlu je prý tak dopodrobna propracovaný, že sotva mohl selhat. Ani inkriminovaný talíř s žížalou se podle "předběžné analýzy" expertů FSO neshoduje se servisem používaným při recepcích.

Za Stalina by byl kuchař popraven
Naopak podle kulinářského kritika Vladislava Vasjuchina z časopisu Gastronom, se příhoda klidně mohla stát. "Jídla podávaná prezidentovi či premiérovi procházejí přísnou kontrolou. Ale těžko lze uhlídat každý talíř na recepci pro stovky lidí," usoudil. Zatímco za dob sovětského diktátora Josifa Stalina by kuchtík byl nejspíše zastřelen, teď jde spíše o "zábavný incident".

Žaloba dosud podána nebyla, ani není jasné, podle jakého paragrafu by se Kreml mohl domáhat gubernátorova potrestání. Trestní zákon postihuje jen šíření pomluv vůči fyzickým osobám, o poškození pověsti se nezmiňuje ani kodex pravidel pro ruskou byrokracii, a tak by zřejmě do úvahy připadal spor podle občanského zákoníku.

Hlavní hrdina aféry poslední dny vytrvale mlčí a komentáře k žížale se zdržuje i gubernátorova mluvčí.

Současný ruský prezident Dmitrij Medveděv je znám jako veliký fanoušek internetu a vybízí své podřízené k následování, ale gubernátorův žertík na Twitteru se do gusta Kremlu zjevně netrefil. Je otázkou, jak by zareagoval Medveděvův předchůdce Vladimir Putin, jehož dědeček-kuchař vařil Leninovi i Stalinovi.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat