Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Afghánci připravili na prezidentské volby tisíce oslů

Magazín

  13:50
KÁBUL - Více než 3000 oslů připravují afghánské úřady pro prezidentské volby plánované na 20. srpna. Zvířata mají pomoci dopravit volební lístky do nejméně přístupných oblastí země, kam se nedostanou auta ani vrtulníky.
Oslíci (ilustrační foto)

Oslíci (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Více než náročný terén a chybějící infrastruktura dělá ale organizátorům starosti špatná bezpečnostní situace; volebních místností je plánováno na 7000, u 700 však ještě bezpečnostní síly nepotvrdily, zda se v nich bude moci hlasování uskutečnit.

"Jsou to nejkomplikovanější volby, jaké jsem kdy viděl," prohlásil dnes zvláštní vyslanec OSN v Afghánistánu Kai Eide. Podle Eideho bude pro transport volebních lístků použito kromě nákladních aut také 3171 oslů, kteří budou stoupat do příkrých svahů pohoří Hindúkuš, jež protíná střední část afghánského území.

Největším problémem voleb je ale katastrofální bezpečnostní situace na jihu a východě Afghánistánu, kde američtí a britští vojáci vedou v současnosti rozsáhlou ofenzivu proti fundamentalistickému hnutí Taliban. Bezpečnostní síly nebyly zatím schopny zajistit bezpečnost u stovek zdejších plánovaných volebních místností. Očekávaná nízká účast voličů v těchto lokalitách by mohla ohrozit legitimnost voleb v očích mnohých Afghánců.

"Ze 7000 volebních místností plánovaných po celé zemi bezpečnostní složky ještě nepotvrdily možnost konání hlasování ve zhruba 700 z nich," sdělil mluvčí nezávislé volební komise Núr Muhammad Núr.V hlasování, jehož se může zúčastnit asi 17 milionů registrovaných voličů, je hlavním favoritem současná hlava státu, jednapadesátiletý Hamíd Karzáí.

Většina problematických volebních místností se však nachází v oblastech obývaných etnickými Paštuny, na jejichž podporu Karzáí především spoléhá. Povstalecká činnost Talibanu v paštunských částech země by mohla hodně Karzáího příznivců od cesty do volební místnosti odradit a dát možnost některému z asi 40 vyzývatelů Karzáího postoupit do druhého kola hlasování.

Zatím má k tomu nejvíce předpokladů někdejší afghánský ministr zahraničí, devětačtyřicetiletý oční lékař Abdulláh Abdulláh a šedesátiletý bývalý ministr financí, akademik Ašraf Ghaní. V květnovém průzkumu veřejného mínění nicméně Karzáího podporovalo 31 procent dotázaných, zatímco dalšího nejúspěšnějšího kandidáta pouze sedm procent.

Autor:

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?