2. února 2016 5:39 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Afghánci si oblíbili domácí verzi facebookového Billa

Sociální síť Facebook. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sociální síť Facebook. | foto: Reuters

KÁBUL Schematická postavička Billa rozdávajícího moudré a srozumitelné rady je od loňska populární mezi uživateli sociálních sítí. Be Like Bill - Buď jako Bill - se šíří na facebooku a překvapivě se jí zmocnili i uživatelé internetu v Afghánistánu, byť jich tam není zrovna mnoho.

V Afghánistánu Billa přejmenovali na Kodose, což je jedno z nejběžnějším místních jmen, avšak princip zůstal zachován. Kodos, stejně jako Bill, umí poukázat na lidské nedostatky a najít správnou cestu. „Když se Billa na něco ptáš, odpoví. Neodpovídá jinou otázkou. Je bystrý. Buď jako Bill,“ zní základní poučka vedle postavičky s úsměvem na tváři.

Kodos se zaměřuje na největší nešvary afghánské spolčenosti, tedy na úplatkářství a protekci. „Kodos nebere ani nenabízí úplatky. Dodržuje zákon. Kodos je lišák. Buď jako Kodos,“ zní základní poučka věnovaná Billovi alias Kodosovi na afghánské facebookové stránce v jazyce darí.

Be like Bill is smart, appreciate him

Zveřejnil(a) Be like Bill dne 31. leden 2016

Korupce je v Afghánistánu velká bolest - Transparency International tuto asijskou zemi zařadila na 166. ze 168 míst v žebříčku úspěšného boje proti korupci.

Kodos má v Afghánistánu ale také další témata, upozorňuje agentura AFP. „Kodos vidí ženu za volantem auta. Kodos se stará o sebe a tu ženu nechá být,“ stojí v poučce věnované postavení žen. A o emigraci si Kodos myslí toto: „Kodos se nechystá odjet do Evropy. Kodos je šťastný, že žije ve své zemi. Kodos je lišák. Buď jako Kodos.“ Navzdory své naivitě sklízí série v Afghánistánu chválu, jelikož poskytuje uvolnění lidem otrávených bojem s korupcí a politiky neschopnými zlepšit ekonomickou situaci.

„Kdyby Afghánistánu vládlo šest Kodosů, byla by to vzkvétající země,“ sdělil sarkasticky jeden z uživatelů internetu. Tvůrce afghánského Billa o sobě prozradil pouze to, že je student. Popularita facebookové stránky Kodose ho překvapuje. V zemi, ke má přístup k internetu jen desetina obyvatel, se už Kodos zalíbil 66 000 lidí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz