Pondělí 19. října 2020svátek má Michaela 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Číňané vyvážejí vlasy ve velkém, paruky stojí jako francouzské lanýže

Ukradené vlasy zřejmě skončily u výrobce paruk (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukradené vlasy zřejmě skončily u výrobce paruk (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PEKING Na jednom tržišti na východě Číny se to jen hemží sáčky s dlouhými černými vlasy: jde o lukrativní surovinu určenou pro místní firmy, které je třídí, barví a v podobě paruk a příčesků exportují do celého světa.

Za časného rána nenabízejí prodavači ve svých stáncích na malém tržišti v Tchaj-che zeleninu či ovoce, ale kadeře z celé země, o něž se ostře hádají desítky zákazníků. "Tady musíte tvrdě smlouvat, abyste si mohl vlasy koupit," konstatuje pětatřicetiletý Liu Jen-wen, jemuž se již v půl šesté ráno podařilo udělat dobrý obchod.

Osmnáct set za kilo

Vlasy jsou základním materiálem pro jeho podnik, vysvětluje a zkoumá svazek tmavých kadeří. "Vyrábíme z nich finální produkty, které vyvážíme do zahraničí," citovala jej agentura AFP.

Prodavač Kao Pchu, s vyholenou lebkou, otevírá batoh naplněný prameny vlasů, které rozkládá po zemi a doprovází výkladem: "Podívejte se, to všechno pochází z hlav obyčejných Číňanek!" Svoje zboží prodává za dobrou cenu: pravé vlasy mohou stát až za 5400 jüanů (asi 17 800 Kč) kilogram (to je cena srovnatelná s cenou francouzských lanýžů), i když se kurs často dosti podstatně mění.

Dokonce i z dalších zemí

V Tchaj-che v provincii An-chuej je "vlasový průmysl" seriózním byznysem. Více než čtyři stovky podniků tu zpracovávají vlasy na paruky a příčesky, které skončí na hlavách Američanek, Evropanek či Afričanek.

Čtyřiašedesátiletý Fu Čchüan-kuo byl průkopníkem tohoto průmyslu: pustil se do něho už v 70. letech minulého století. "Zpočátku jsme vykupovali pravé vlasy v okolí. Dnes je získáváme také v zahraničí, například v Barmě nebo ve Vietnamu," uvádí.

"Dříve bylo velmi pracné vyrábět paruky, všechno se muselo dělat ručně. Pak se naše podnikání rozrostlo, neboť se zvýšila poptávka v zahraničí," prohlašuje hrdě. Jeho syn a pokračovatel Fu Čchien-wej ujišťuje, že jde o nejsilnější ekonomický sektor v oblasti Tchaj-che.

Vlasy, pera, květiny

Skromná tržiště a většinou primitivní dílny, z nichž paruky vycházejí, jsou lukrativní aktivitou: export místních firem dosáhl v roce 2012 podle místních úřadů 66 milionů dolarů (asi 132 milionů Kč) a tvořil polovinu celkového exportu z oblasti.

Sektor pravých vlasů ve světě čínská produkce zcela zaplavila. Podle Světové obchodní organizace zajišťovala Čína v roce 2012 téměř 75 procent světového exportu s produkty na bázi ptačích per, umělých květin a vlasů.

Z chudoby zaměstnavatelem

Firma Fu Čchien-weje má zejména díky prodeji do zahraničí, především do Spojených států, roční příjem v přepočtu kolem 160 milionů Kč.

Fu Čchien-wej vyrostl v 80. letech minulého století. "Tehdy jsme mohli mluvit o štěstí, když jsme se mohli najíst rýže a ne kukuřice," vzpomíná. Dnes zaměstnává přes 200 lidí a doprovází své zákazníky ze zahraničí do místních vyhlášených restaurací.

"Vděčím za svůj majetek vlasům. Jejich hodnota vzrostla tak, že se jim dnes říká černé zlato," zdůrazňuje.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...