Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Obětí pandemie je v Peru i velmi populární korida. Katastrofa pro chovatele, ochránci zvířat se radují

Korida - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korida - ilustrační foto | foto: Reuters

Lima Nový koronavirus uspěl tam, kde ochránci zvířat ztroskotali: například v jihoamerickém Peru zrušil býčí zápasy, které tam jsou ještě populárnější než fotbal. Nejslavnější korida v zemi, Feria del Señor de los Milagros, která se měla konat v arénách Acho v Limě, byla zrušena, aby se zabránilo šíření nemoci covid-19. Je to poprvé od roku 1946.

Slavná aréna, která pojme zhruba 14 000 diváků, teď slouží jako přístřešek pro bezdomovce. Patří přitom k nejstarším na světě, je z roku 1766, poznamenala agentura AFP.

„Je to poprvé, co se Feria del Señor de los Milagros nekoná. Poprvé se ale nekoná ani Feria de San Isidoro v Madridu. Je to zásah vyšší moci,“ říká Juan Manuel Roca Rey, pořadatel býčích zápasů v Acho v Limě a zároveň chovatel býků určených pro zápasy.

Nahánění býků do arény na večer, kdy se koná korida, dalo vzniknout tradičnímu...
Muži se snaží zvednout býka, který zalehl kovboje během slavností v Mexiku,

Krvavé býčí zápasy přivezli do Ameriky španělští dobyvatelé v 16. století. V Peru jsou mimořádně populární - podle oficiálních údajů je tam více býčích arén (199) než fotbalových stadionů (80). Mistrovství ve fotbale se přitom konalo, a to v srpnu, i když bez diváků. Bylo to týden po ukončení stodenní celostátní karantény.

V Peru se mělo za rok konat zhruba 700 býčích zápasů a o život mělo být připraveno na 2500 býků, sděluje chovatel býků a bývalý toreador Rafael Puga.

„To, že letos celý rok nebudou koridy, je pro chovatele katastrofa. Někteří to nepřežijí, protože zvířata potřebují denně žrát,“ říká. Na svém statku Camponuevo v obci Sayan, zhruba 140 kilometrů severovýchodě od Limy, chová 140 krav a kolem 400 býků určených pro zápasy. „My, chovatelé dobytka, musíme dnes žít z jiných aktivit a musíme dokonce posílat dobytek na jatka, abychom snížili náklady,“ říká chovatel.

Zrušení sezony býčích zápasů se netýká jen chovatelů, ale všech lidí, kteří žijí z koridy, připomíná toreador Fernando Villavicencio.

Ze zrušení korid se ale radují ochránci zvířat. „Je to dobrá zpráva. Není žádný důvod, aby se koridy pořádaly,“ soudí Luis Berrospi, šéf hnutí Acho bez býků, které má v Peru tisíce stoupenců a které usiluje také o zákaz kohoutích zápasů.

Ochránci zvířat v Peru v únoru prohráli svůj boj na soudním poli, takže se nyní dočkali jakési odplaty. Přes 5000 lidí v Peru podepsalo petici, která požaduje zákaz býčích a kohoutích zápasů. Ústavní soud odmítl zápasy zakázat, a to z toho důvodu, že „neexistuje žádná všeobecná deklarace práv zvířat“.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...