25. února 2010 7:47, aktualizováno  10:29 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Agresivní kosatka zabila v zábavním parku na Floridě svou cvičitelku

Dawn Brancheauová na archivním snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dawn Brancheauová na archivním snímku. | foto: ČTK/AP

MIAMI Kosatka v zábavním parku na Floridě zabila cvičitelku. Oznámily to ve středu tiskové agentury. Podle místního tisku stejná velryba v minulosti již dvakrát zabíjela.

Čtyřicetiletá Dawn Brancheauová se výcviku mořských dravců věnovala 16 let a patřila k nejzkušenějším cvičitelkám zábavního parku. Někteří svědkové uvedli, že ji kosatka těsně před zahájením vystoupení strhla do vody, podle policie je ale pravděpodobnější, že Brancheauová uklouzla a spadla do nádrže sama.

Podle deníku Orlando Sentinel má kosatka za sebou pestrou minulost. V roce 1991 údajně zavinila smrt jednoho ze svých cvičitelů v zábavním parku v Kanadě. Poté, co byla prodána na Floridu, došlo k dalšímu incidentu. V roce 1999 bylo v jejím akváriu objeveno tělo nahého muže, který se zřejmě proplížil do zábavního centra po zavírací době a poté se utopil ve studené vodě nádrže.

Přehled známých případů, kdy kosatka zranila člověka

2006: Kennetha Peterse, nejzkušenějšího cvičitele parku SeaWorld v San Diegu, stáhla na dno jedenáct metrů hlubokého bazénu třítunová kosatka jménem Kasatka. Peters kytovce uklidnil hlazením a podařilo se mu dostat ven se stopami zubů na těle a zlomenou nohou.

2004: Ky, kosatka v parku SeaWorld v San Antoniu, opakovaně srazila cvičitele Steva Aibela pod vodu během představení. Aibel vyvázl bez zranění. Kosatku Ky cvičil deset let.

1999: Samice Kasatka se při vystoupení začala chovat divně. Popadla Peterse za nohu a snažila se ho vyhodit z bazénu během vystoupení v San Diegu.

1999: Do bazénu kosatky Tilikum v SeaWorldu v Orlandu vnikl muž. Jeho nahé, mrtvé tělo následujícího dne leželo roztažené na zádech kosatky. Tento bizarní incident se dostal to pozornosti médií celého světa.

1991: Studentka námořní biologie a cvičitelka na částečný úvazek spadla v Kanadě do bazénu mezi kosatky, kde byl tehdy i Tilikum. Tento samec a dvě samice jí zabránili vylézt z vody a začali si s ní pohazovat vzduchem jako s hračkou. Dívka nepřežila. Oba incidenty týkající se Tilikuma odborníci připisují pokusům kosatek hrát si; které ovšem skončily tragicky. Kosatky podle nich obvykle člověka nenapadají.

1987: Cvičitel John Sillick si zlomil páteř, stehenní kost a pánev, když jezdil na zádech kosatky Corkyho v SeaWorldu v San Diegu; kytovci ho ale zmáčkli mezi sebou.

Jeden ze spolupracovníků uvedl, že kosatka je kvůli své údajné agresivitě držena odděleně od dalších velryb a cvičitelé nemají dovoleno vstupovat k ní do vody.

Během vyšetřování případu zábavní park pozastavil všechna vystoupení.

Patří kosatky do zábavních parků? Ptají se USA

Smrt cvičitelky přitáhla pozornost ke kampani skupin na ochranu práv zvířat, podle nichž tato tragédie ukazuje, proč tito velcí kytovci vůbec nepatří do zábavních parků, píše dnes americký list The Christian Science Monitor.

Americká organizace Humane Society dlouhodobě vede kampaň za odstranění mořských savců ze zábavních parků. "Těmto tvorům jsou odpírány všechny jejich přirozené, instinktivní vzorce chování. Ale jsou to divoká zvířata zvyklá volně se prohánět po celém oceánu a nyní jsou uvězněna ve velmi malém prostoru," říká Joyce Tischlerová, zakladatelka a hlavní poradkyně nadace Animal Legal Defense Fund. Život kosatky v akváriu přirovnává tomu, jako by někdo držel lidskou bytost celý život ve vaně.

Většina Američanů podle ní má romantizované představy o mořském životě, živené takovými seriály, jako je Flipper. Ale dokonce i delfíni dokážou zuby zaútočit na člověka. Známy jsou stovky podobných případů, ale informace o nich se nedostávají mimo kruhy ochránců přírody, dodala Tischlerová.

Kosatky jsou největším zástupcem čeledi delfínovití a patří mezi nejoblíbenější zvířata v parcích Sea World.

ČTK, Lidovky.cz

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?