Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Alžířané se bojí maturit, chodí se radit k zaříkávačům

Magazín

  7:00
Alžírští zaříkávači jsou zvyklí na to, že se na ně obracejí nemocní lidé, dívky, které mají potíže s nápadníky, nebo sterilní manželé. V této době k nim přibyli ale také studenti trpící stresem před maturitami. V Alžírsku čeká tato zkouška od 1. června 650 tisíc lidí. Vynervovaní nejsou jenom oni, ale také jejich rodiče, jelikož loni neprošla polovina studujících, napsala agentura AFP.

Státní maturity, Gymnázium na Zatlance foto:  František Vlček, Lidové noviny

Na zaříkávače, což jsou často imámové mešit, se obracejí hlavně matky adeptů zkoušky dospělosti. Věří jim více než psychologům nebo lékařům a očekávají od nich, že dokážou dětem zajistit úspěšné složení zkoušky. Že mají nyní imámové napilno, přiznává i vůdce jejich obce Džamál Ghul. Upozorňuje, že na složení testů žádný zaručený recept neexistuje, ale imámové jsou prý schopni "vymést z duše démony, strach i stres".

V Blidě působí imám šajch Muhammad Zijání. Pro své nadání zaříkávače k němu přicházejí davy. Pro ty, kteří řeší úspěch při maturitě, má prostředek zajišťující dobrou koncentraci. Recept pochází z islámských knih a spočívá ve směsi medu, mandlí, anýzových semínek, pistácií a hrozinek. Jeden z rodičů se smíchem konstatuje, že stejný přípravek se dává při poruchách erekce. Jenomže, jak praví Zijání, v případě studia je třeba kromě medicíny ještě náležitá modlitba před a po každé zkoušce.

Oleje, voda, modlitba...

Pro úspěch věci se také musí vypít lahvička vody nebo oleje, do níž imám zašeptal modlitbu. Před uhranutím, magií a psychickými nemocemi také ochrání, jestliže se dotyčný těmito tekutinami omyje.

Na imáma se obrátila i Karíma, která vyučuje na alžírské fakultě politologie. Chtěla zklidnit duši svého syna, jinak výborného žáka. Čeká ho maturita z přírodovědných předmětů, protože chce studovat medicínu. "Nežádala jsem po něm, aby nařídil démonovi šeptat synovi odpovědi do ucha, ale chtěla jsem, aby se pomodlil za jeho klid. Je unavený a trpí nespavostí," obhajuje svůj krok krásná brunetka oblečená podle západní módy.

Devatenáctiletý Idrís studuje prvním rokem na alžírské univerzitě. Na lyceu býval průměrný žák a dodnes plně nepochopil, jak to, že při maturitě prošel, zatímco premiantka třídy ne. "Byla tak vynervovaná, že odešla ze zkušební místnosti, ještě než zkouška z matematiky skončila," řekl. Chápe prý, že se mnozí uchylují k zaříkávačům, i když on sám je vynechal.

Zijání často příchozí uklidňuje a vysvětluje jim, že u nich neshledal žádné symptomy ďábelského zla. Odsuzuje "šarlatány", kteří zneužívají neznalosti lidí a nechávají si platit za to, že zamumlají několik veršů z koránu.

Ještě než Búabdalláh Ghulamalláh začátkem května odešel z funkce ministra pro náboženské záležitosti, varoval před praktikami, které mohou vést ke špatným koncům. Někdy se totiž zaříkávači rozhodnou vymýtit ďábla násilím. Zakázal proto pořádat seance v mešitách a školách, jež mešity provozují.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....