19. května 2011 14:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Američan jí dva Big Macy denně. Snědl jich 25 tisíc

Don Gorske snědl svůj 25 tisící Big Mac. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Don Gorske snědl svůj 25 tisící Big Mac. | foto: ČTK

PRAHA Poněkud bizarní výročí oslavil 57letý Američan Don Gorske. Už 39 let pojídá v průměru dva Big Macy denně, ve středu spořádal svůj 25 tisící sendvič.

Na oslavě, kterou mu přichystala restaurace McDonald´s v jeho domovském městečku Fond du Lac ve státě Wisconsin, vězeňský hlídač ve výslužbě prohlásil, že hodlá nejznámější hamburger na světě pojídat až do smrti. "Konec přijde, až je budu muset dávat do mixéru," zavtipkovala Gorskeho manželka.

ČTĚTE O TZV. BIG MAC INDEXU

Rekordman má důmyslný systém: jeden Big Mac slupne na 16 kousnutí, spořádané množství pečlivě zapisuje do kalendáře. Každé pondělí nakoupí šest sendvičů, ve čtvrtek osm. Doma je pak nechává v mrazáku.

Gorske se objevil i ve známém dokumentu Super Size Me popisujícím účinky jídla z fastfoodu na lidské zdraví. Milovník Big Maců je nicméně útlý jak tyčka a hladinu cholesterolu má v pořádku. Od pojídání nezdravé pochoutky ho nezrazují ani doktoři.

Napoprvé snědl hned osm Big Maců, když bylo Gorskemu 19, měl jich na kontě tisícovku. "Napadlo mě, za jak dlouho jich bude 10 tisíc," svěřil se médiím. "Říkal jsem si, že až jich sním 25 tisíc, budu už starý a unavený, ale není to tak zlé, je mi 50 a něco. Nikdy jsem nepřemýšlel, že budu žít tak dlouho, a že překonám takový milník," liboval si.

ogoOndřej Golis, Lidovky.cz

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na Lidovky.cz