Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Američan koupil negativy za 45 dolarů. Teď zjistil, že stojí 200 milionů

Fotografie Yosemitského parku, které s zřejmě vytvořil známý fotograf Ansel Adams  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie Yosemitského parku, které s zřejmě vytvořil známý fotograf Ansel Adams | foto: ČTK

Mimořádné štěstí měl Američan Rick Norsigian, který před deseti lety v garážovém výprodeji koupil skleněné negativy za pouhých 45 dolarů (asi 900 korun). Nyní ale zjistil, že mají cenu mnohonásobně vyšší. Patří totiž slavnému fotografovi Anselu Adamsovi.

Norsigian pětašedesát skleněných negativů koupil v kalifornském Fresnu. Cenu se mu podařilo usmlouvat ze 70 dolarů (asi 1400 korun) na 45 dolarů (asi 900 korun). Nyní se ale potvrdilo, že negativy pořídil slavný americký fotograf přírody 20. století Ansel Adams a jejich hodnota je 200 milionů dolarů (asi čtyři miliardy korun), napsala agentura Reuters.

Američan Rick Norsigian ukazuje snímky, které s zřejmě vytvořil známý fotograf Ansel Adams

Norsigian vydražené negativy původně uskladnil pod kulečníkovým stolem a až když zjistil, že by mohly mít nějakou hodnotu, přesunul je do sejfu v bance. Jeho odhad se ukázal jako správný. Tento týden umělecký odhadce potvrdil, že negativy, na nichž je například Yosemitský národní park či záběry na sanfranciské motivy, jsou dílem Adamse a jejich hodnota se pohybuje kolem 200 milionů dolarů.

"Když jsem tu sumu slyšel, trochu mi poklesla kolena," řekl Norsigian novinářům.


Tým expertů posuzoval negativy zhruba rok a datoval je do období od roku 1919 do počátku 30. let minulého století. Některé z negativů jsou po okrajích začernalé po požáru, který Adamsovu temnou komoru zachvátil v roce 1937. Norsigianovy negativy tak patrně patří mezi odhadem 5000 skleněných desek, o nichž se předpokládá, že zmizely v požáru, který zničil asi třetinu Adamsova portfolia.

Adams, který je známý svými černobílými krajinkami pořízenými především v západních amerických státech, zemřel v roce 1984 ve věku 82 let.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...