16. května 2009 9:44 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Američané zpřísní nároky na fast-foody

V USA bojují proti obezitě. Chtějí zpřísnit nároky na fast-foody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V USA bojují proti obezitě. Chtějí zpřísnit nároky na fast-foody. | foto: Shutterstock

BOSTON/PRAHA Zatím nejpřísnější opatření týkající se rychlého stravování ve Spojených státech chystá během příštího týdne zavést stát Massachusetts. Místním už prý došla trpělivost a chtějí být především lépe informováni o tom, co jedí, píše agentura Reuters.

Massachusettský Výbor pro veřejné zdraví (MPHC) hodlá po všech řetězcích rychlého občerstvení požadovat, aby zveřejnily výčty kalorií obsažených v podávaných pokrmech, a to jak na svých jídelníčcích, tak na nabídkových tabulích. Zákon o vyvěšení počtu kalorií by tak měl být jedním z pilířů programu zaměřeného proti obezitě, který letos vyhlásila správa místního guvernéra Devala Patricka.

 Opatření v Massachusetts by měla být ještě rozsáhlejší než ta, která loni v září zavedly úřady Kalifornie, coby prvního amerického státu bojujícího s nedostatkem informací o jídle, které podávají řetězce, jako například McDonald’s či KFC. Narozdíl od kalifornských se místní chystané regule dotknou i prodeje „skrze okénko“, tedy zákazníkům projíždějících v automobilech, který ve Spojených státech zaujímá pětašedesátiprocentí podíl z prodeje celkového.

 Výbor složený z lékařů a dalších odborníků na zdravé stravování prý projednával i možnost zavedení nároků na informace o podávaných pokrmech do školních jídelen. Nakonec však od návrhu upustil s odůvodněním, že skladba pokrmů na jídelníčku se v těchto stravovacích zařízeních mění ze dne na den a že po nich tedy nelze přesné údaje vyžadovat. Školní jídelny prý nadto – na rozdíl od řetězců rychlého občerstvení – nepatří mezi nerizikovější prodejce zdraví škodlivých pokrmů.

 Podobná opatření se koncem minulého roku ujala i v New Yorku a o jejich prosazení prý uvažuje více než dvanáct dalších států. Podle zprávy z loňského roku je v Massachusetts obézní více než polovina dospělých obyvatel, přičemž výskyt obezity se zde v posledních dvaceti letech zdvojnásobil. Dle celonárodních údajů trpí nadváhou okolo třiatřiceti procent Američanů, zatímco obézních je dokonce čtyřiatřicet procent obyvatel.