Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hit sociálních sítí. Americká babička, která vyměnila chemoterapii za cestování

Když Normě Bauerschmidtové lékaři loni diagnostikovali rakovinu v posledním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Když Normě Bauerschmidtové lékaři loni diagnostikovali rakovinu v posledním... | foto: Facebook/Driving Miss Norma

NEW YORK Když Normě Bauerschmidtové lékaři loni diagnostikovali rakovinu v posledním stádiu, rozhodla se nepodstoupit léčbu chemoterapií a zbytek života raději strávit pozitivněji. Vydala se na cesty, během kterých se k vlastnímu údivu stala hitem internetu - na facebooku ji sledovalo přes 440 000 lidí. Minulý týden zemřela, bylo jí 91 let.

Než Bauerschmidtová zemřela, strávila se svým synem Timem Liddlem a snachou Ramie Liddleovou více než rok na cestách. Domovem jim byl obytný automobil, kterým najezdili více než 20 000 kilometrů a navštívili 34 amerických států.

Neobvyklé dobrodružství začalo, když Bauerschmidtové loni v červnu lékaři oznámili, že trpí rakovinou v posledním stádiu. Bylo to jen dva dny po smrti jejího manžela Lea. Syn a snacha, kteří žili v karavanu, proto Bauerschmidtové nabídli, aby šla bydlet k nim.

„Když jí zemřel manžel, udělali jsme to, co dělají všechny rodiny. Nabídli jsme jí, aby šla bydlet k nám. Ona nad tím přemýšlela asi minutu a půl a pak řekla ‚Ano‘. Byla připravena na dobrodružství,“ cituje Liddleovou zpravodajský server BBC. „Hned jsme jí koupili invalidní vozík, aby byla opravdu svobodná. Od té chvíle jsme ji mohli vzít kamkoli chtěla,“ dodala Liddleová.

Právě ona se rozhodla založit facebookovou stránku s názvem Driving Miss Norma. „V první řadě šlo o to, aby rodina věděla, kde jsme, ale když stránku začalo sledovat více lidí, Norma byla úplně v šoku,“ řekla Liddleová. Bauerschmidtová se synem a snachou jezdili od místa k místu. Někde strávili den, jinde měsíc, podle toho, jak se jim na místě líbilo.

Čím více lidí sledovalo příspěvky na facebookové stránce, tím víc chodilo Bauerschmidtové pozvánek na různé akce. Třeba se podívat na basketbal v Atlantě nebo zajít k různým lidem domů na večeři.

Poslední šťastný rok

Rodina cestovala po celých Spojených státech. Ve státě Washington sbírali lískové oříšky a v Jižní Karolíně se účastnili slavnostního průvodu na počest Dne svatého Patrika. Ve Wyomingu navštívili Yellowstoneský národní park a zajeli i na pobřeží Massachusetts.

Podívali se do bývalého zlatého dolu v Georgii a na Floridě si paní Bauerschmidtová splnila životní sen v podobě vyhlídkového letu horkovzdušným balonem.

Bauerschmidtová byla velmi skromnou dámou, říká její snacha. „Poslední rok prožila šťastně. Byla to obyčejná žena, které si v životě nikdy nikdo nevšímal,“ říká Liddleová. „A v tom je i krása tohoto příběhu - ona byla zkrátka sama sebou“.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.