17. července 2009 17:28 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Americká firma získává elektřinu z netradičního zdroje - z cibule

Cibule - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cibule - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LOS ANGELES Možná to bude revoluce ve výrobě elektřiny, možná "krok vedle". Kalifornská společnost Gills Onions vyvinula systém, který získává elektřinu z netradičního zdroje, z cibule.

Svůj debut si nová technologie v největším zpracovateli čerstvých cibulí ve Spojených státech odbude dnes, informovala agentura Reuters.

Firma sídlící v kalifornském městě Oxnard předpokládá, že díky elektřině z cibulí zaplatí ročně za energie o 750.000 dolarů méně. Zároveň by měla produkovat výrazně méně emisí.

Společnost na nový zdroj přišla náhodou. Původně totiž řešila, jak naložit s odpadem, který vzniká při zpracování cibulí. "Když loupeme cibuli, 35 až 40 procent jí přijde nazmar, než získáme použitelnou surovinu," řekl spoluzakladatel společnosti Steven Gill.

Firma odpad nejdříve kompostovala, ale nebylo to ideální řešení. Nakonec jej začala drtit. Při takovém zpracování vzniká šťáva, která je velmi bohatá na cukry, což podle Gilla "milují" bakterie, které následně ze šťávy vytváří metan.

Pomocí plynu firma následně dokáže vyrobit dostatek energie na nabití dvou palivových článků o výkonu 300 kilowattů, které vytváří dostatek energie pro napájení 460 domácností. Firma tak díky svému generátoru získává 35 až 40 procent energie, již ročně spotřebuje.

Společnost Gills Onions do projektu investovala 9,5 milionu dolarů, dalších 2,7 milionu dostane jako státní dotaci. Vedle účtu za elektřinu firmě klesnou i náklady za dopravu, a to 400.000 dolarů ročně. Investice by se jí měla vrátit zhruba za šest let. Do roku 2011 by navíc chtěla být ve výrobě elektřiny úplně soběstačná.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!