Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Americká firma získává elektřinu z netradičního zdroje - z cibule

Magazín

  17:28
LOS ANGELES - Možná to bude revoluce ve výrobě elektřiny, možná "krok vedle". Kalifornská společnost Gills Onions vyvinula systém, který získává elektřinu z netradičního zdroje, z cibule.
Cibule - ilustrační foto

Cibule - ilustrační foto foto: Shutterstock

Svůj debut si nová technologie v největším zpracovateli čerstvých cibulí ve Spojených státech odbude dnes, informovala agentura Reuters.

Firma sídlící v kalifornském městě Oxnard předpokládá, že díky elektřině z cibulí zaplatí ročně za energie o 750.000 dolarů méně. Zároveň by měla produkovat výrazně méně emisí.

Společnost na nový zdroj přišla náhodou. Původně totiž řešila, jak naložit s odpadem, který vzniká při zpracování cibulí. "Když loupeme cibuli, 35 až 40 procent jí přijde nazmar, než získáme použitelnou surovinu," řekl spoluzakladatel společnosti Steven Gill.

Firma odpad nejdříve kompostovala, ale nebylo to ideální řešení. Nakonec jej začala drtit. Při takovém zpracování vzniká šťáva, která je velmi bohatá na cukry, což podle Gilla "milují" bakterie, které následně ze šťávy vytváří metan.

Pomocí plynu firma následně dokáže vyrobit dostatek energie na nabití dvou palivových článků o výkonu 300 kilowattů, které vytváří dostatek energie pro napájení 460 domácností. Firma tak díky svému generátoru získává 35 až 40 procent energie, již ročně spotřebuje.

Společnost Gills Onions do projektu investovala 9,5 milionu dolarů, dalších 2,7 milionu dostane jako státní dotaci. Vedle účtu za elektřinu firmě klesnou i náklady za dopravu, a to 400.000 dolarů ročně. Investice by se jí měla vrátit zhruba za šest let. Do roku 2011 by navíc chtěla být ve výrobě elektřiny úplně soběstačná.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat