10. května 2010 13:17 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Americká rodina zažila šok - na zahradním křesle jí spal lachtan

Rodina našla lachtana spícího na křesle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina našla lachtana spícího na křesle. | foto: ČTK

LOS ANGELES Značný šok zažila americká rodina z vesničky Hermosa Beach u pobřeží Tichého oceánu na předměstí Los Angeles, která našla v zahradě na křesílku spícího malého lachtana.

Aby se do jejich zahrady dostal, musel asi roční, očividně vyčerpaný lachtan obejít nejméně dva bloky domů, přejít dvě frekventované silnice a otevřít si branku. Až pak se mohl uložit v pohodlném křesílku, řekl novinářům Peter Wallerstein, odborník na záchranu mořských živočichů ze sousedního města San Pedro.

Podle něj jsou změny proudů v oceánu, které způsobuje klimatický jev El Niňo, spolu s nedostatkem ryb příčinou toho, že se čím dál tím vyšší počet hladových, nemocných a "jednoduše zmatených" mláďat lachtanů objevuje na nezvyklých místech. Patří k nim i mládě lachtana, které minulý měsíc vylezlo čtyři patra schodů na střešní verandu domu v Newport Beach, dodává Wallerstein.

Od začátku letošního roku už bylo v okresech Los Angeles a Orange zachráněno více než 200 lachtaních mláďat, kterým byla poskytli péči odborníci ve středisku pro mořské živočichy v San Pedru, pro něž Wallerstein pracuje.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...