15. září 2019 12:52 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Americký pár žaluje reprodukční kliniku kvůli záměně spermatu. Muž totiž zjistil, že není otcem malé dívky

Umělé oplodnění (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Umělé oplodnění (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

NEW YORK Rodiče z amerického státu New Jersey řeší kuriózní případ. Na klinice pro umělé oplodnění, díky níž žena v roce 2012 otěhotněla, lékaři zřejmě neúmyslně zaměnili sperma, které k oplodnění použili. Proto se geneticky zcela bílým rodičům narodilo dítě s asijskými rysy. Pár nyní kliniku žaluje, protože analýza DNA ukázala, že není žádná šance, že by muž mohl být genetickým otcem malé holčičky.

Kristina Koedderichová a Drew Wasilewski prošli procesem umělého oplodnění na klinice v nemocnici Svatého Barnabáše ve městě Livingston v roce 2012. Koncem listopadu téhož roku pak došlo k úspěšnému oplodnění vajíček Koedderichové, která později opravdu porodila zdravou holčičku. 

Jenže v roce 2015 si rodiče začali všímat, že jejich dcera má asijské rysy. Wasilewski proto šel na test otcovství, ten následně ukázal, že neexistuje žádná možnost, že by byl biologickým otcem v současné době šestileté dcery, informoval server CNN.

Pár, který se mezitím rozvedl, nyní kliniku žaluje, a zároveň se snaží zjistit, kdo je biologickým otcem dívky. Soud jim dal za pravdu mimo jiné v tom, že je nutné zjistit, kdo je skutečným otcem. A to i proto, aby se zjistilo, zda může být dívka náchylná k dědičným nemocem. 

„Je to pořád jejich dcera, kterou milují,“ uvedl právní zástupce Wasilewského a Koedderichové David Mazie v narážce na podobný případ z Kalifornie. Úřady totiž tehdy rodičům dítě odebrali, což se tentokrát nestalo. 

Privátní klinika zatím dle vlastních slov případ „důkladně vyšetřuje“. Tiskový mluvčí nemocnice Ronn Torossian v prohlášení k případu uvedl, že případ berou vážně. „Jsme organizace, kde pracují vášniví a oddaní profesionálové, jejichž jediným cílem je pomoci našim pacientům mít rodinu,“ dodal. Soud nařídil analyzovat všechny vzorky DNA od asijských dárců z období v roce 2012. S ohledem na soukromí pacientů však klinika další detaily poskytnout odmítla.

Lidovky.cz
Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!