Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Americký provazochodec chce přejít Grand Canynon bez jištění

Grand Canynon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Grand Canynon | foto: Shutterstock

WASHINGTON Americký kaskadér a provazochodec Nik Wallenda, který loni na laně překonal Niagarské vodopády, se chystá znovu do akce. Tentokrát ale jeho úkol bude nebezpečnější: 23. června chce po laně přejít přes Velký kaňon (Grand Canynon) v Arizoně, ovšem bez jakéhokoli jištění.

Navíc se bude pohybovat v ještě větší výšce nad zemí, než když kráčel nad Niagarou, napsala agentura AFP. Televizní stanice Discovery Channel, která bude pokus živě přenášet, v pondělí oznámila, že čtyřiatřicetiletý Wallenda se bude pohybovat 457 metrů nad řekou Colorado. To je ve větší výšce, než kam dosahuje špička newyorského mrakodrapu Empire State Building, uvedl Discovery v prohlášení.

Nik Wallenda

Nik Wallenda je už sedmou generací známé akrobatické rodiny, která má kořeny v Evropě. Jeho předci se jako kočovníci svým cirkusovým uměním začali živit koncem 18. století v Čechách, později se přesunuli do Německa a v roce 1928 odešli do Spojených států. Po laně začal Nik Wallenda s oporou chodit už ve dvou letech a bez opory ve čtyřech. Do Guinnessovy knihy rekordů se zapsal třeba v roce 2008, kdy bez jištění přešel po laně ve výšce víc než 40 metrů a pak se po něm ještě projel na kole.

"Jediná věc, která bude mezi mnou a dnem kaňonu, bude pět centimetrů silné lano. Těším se, že ukážu divákům pohled na kaňon, jaký ještě nikdy neviděli," uvedl Wallenda. Tímto kouskem prý chce splnit další ze svých životních snů, a také uctít pradědečka Karla Wallendu, který se zabil v roce 1978, když se po laně snažil přejít mezi dvěma výškovými budovami v Portoriku.

V červnu loňského roku Wallenda přešel po laně nad Niagarskými vodopády. Akrobat z legendárního klanu Wallendů, který má české kořeny, svůj dech beroucí kousek zvládl za tmy a za necelou půlhodinu. Jeho 550 metrů dlouhou cestu z americké na kanadskou stranu přímo na místě sledovalo více než 120 000 lidí a další desetitisíce diváků se na mimořádný akrobatický výkon dívaly v přímém televizním přenosu.

Wallenda je prvním člověkem, který se odvážil mohutné vodopády na provaze překonat v nejnebezpečnějším místě - přímo nad Kanadskou podkovou. Navíc šlo o první podobný pokus od roku 1896, tedy po více než 110 letech. Původně se chtěl na laně pohybovat zcela bez jištění. Kvůli pokrytí finančních nákladů na svůj kousek ale nakonec souhlasil s podmínkami televizní stanice ABC, která jeho pochod nad vodopády přenášela. Ta si vymínila, že Wallenda musí mít nějakou pojistku pro případ pádu.

PODÍVEJTE SE:

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz