1. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Američtí farmáři dopřávají kravám masáže i hudbu

Krávy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krávy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Jako kdyby se inspirovali českým komediálním hitem Slunce, seno, jahody, dbají někteří američtí chovatelé pomocí netradičních metod o blaho svých dojnic. Přehrávají jim klasickou hudbu, pořizují jim vodní lůžka či poskytují masáže. Spokojené krávy podle nich více dojí.

Pohodlí krav je podle ní pro chovatele klíčové. Farmáři vědí, že se vyplácí krávy dobře krmit, udržovat jim příjemnou teplotu a nechat jim dost prostoru pro pohyb. Někteří z nich ale sahají i k jiným kreativním metodám, jak co nejvíce zvýšit produktivitu dojnic.

Například Richard Conrad z Ohia na své farmě instaloval vodní lůžka za 70 tisíc dolarů (asi 1,5 milionu Kč). Jeho 220 dojnicím trvalo několik měsíců, než si zvykly, nyní si je ale prý užívají. "Nejdříve se na to dívaly skepticky, protože to s nimi houpalo. Ale když si zvykly, už se neohlížely zpět. Prostě si na ně vylezou a zůstanou tam," uvedl chovatel.

Nezvyklý krok mu vynesl kvalitnější mléko, kterého je také více. Krávy podle Conrada nyní v průměru dojí kolem 40 litrů mléka denně oproti předchozím asi 36 litrům. Vodní lůžka nicméně nemusejí být jedinou příčinou vyšší dojivosti. Farmář také v kravíně vylepšil větrání a umístil tam zařízení, které zvířata chladí aerosolem.

Masáže od chiropraktika

Jiní farmáři zase svým dojnicím dopřávají masáže. V péči chiropraktika se ocitla například pokulhávající kráva Lucky z farmy v Chiltonu ve státu Wisconsin. "Je to jako s atletem, který s vyvrknutým kotníkem také není produktivní," podotkl Larry Meyer, jehož rodičům farma patří. "Pokud se vám podaří krávu uzdravit a vrátit do normálu, je to na její produktivitě znát," doplnil.

Krávy se mohou zranit například, když uklouznou na mokrém betonu anebo když na ně stoupne jiná dojnice. Některá telata utrpí zranění krku, když přicházejí na svět. Ve stoje pak cítí bolest, nemají chuť k jídlu a méně dojí. Farmáři proto rádi platí kolem 75 dolarů (asi 1500 korun) za jedno chiropraktické ošetření. "Krávy to snášejí velmi dobře. Nejdříve jsou ostražité, pak ale zjistí, že jim to dělá dobře," říká veterinářka Sara Gilbertsonová.

Vliv podobných metod na větší výkonnost krav nedokládají žádná vědecká data. Farmáři ale nic takového nepotřebují. Na vlastní oči vidí rozdíl, když krávy více dojí, kvalita mléka se zlepšuje a jejich stáda si podobné požitky podle všeho užívají.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz