10. července 2012 16:24 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zdolali Beringův průliv na skútrech. Na Čukotce je zatkli

Vodní skútr - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodní skútr - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

MOSKVA Šestice Američanů sice na vodních skútrech o víkendu zdolala Beringův průliv mezi USA a Ruskem, na Čukotce se však místo ovací dočkala zatčení, prý i za asistence ozbrojenců a obrněných vozů.

Dobrodruzi, kteří se chystali doplout až do Vietnamu, údajně nemají v pořádku cestovní doklady.

"Chtěli bychom odjet, ale nechtějí nás pustit," postěžoval si šéf skupiny Steven Moll na serveru You Tube. "Ukázali nám město, muzeum a další pamětihodnosti, ale ve skutečnosti bychom chtěli palivo a odjet zpět do USA. Je to směšně, je to třetí svět," dodal. Nicméně ujistil, že skupina je v pořádku a doufá v brzký návrat do vlasti.

Podle Mollovy manželky, citované dnes listem The Moscow Times, jsou Američané zadržováni v místní tělocvičně ve městě Lavrentija; sejmuli jim sice otisky prstů a odebrali doklady, ale mohli si ponechat mobilní telefony. Poslední zprávy od skupiny však přišly o víkendu. Představitele místních úřadů se dosud zastihnout nepodařilo. Háček zřejmě spočívá v tom, že cestovatelé kromě ruských víz potřebují i speciální povolení k návštěvě poloostova.

Loni Mollova skupina zvládla na vodních skútrech 7250 kilometrů dlouhou plavbu ze Seattlu do Ruska, a tak si s podporou nových sponzorů troufla na ještě ambicióznější výpravu. Skoro 10.000 kilometrů dlouhý výlet z Nome na Aljašce do Ho Či Minova města ve Vietnamu se Moll chystal odvysílat jako reality-show "Dangerous Waters". Teď se ale zdá, že vše ztroskotalo.

Před šesti lety byl na Čukotce za obdobných okolností zatčen britský dobrodruh Karl Bushby, který překráčel přes zamrzlý Beringův průliv; za vstup do Ruska mimo pohraniční přechod mu hrozilo kromě pokuty i vyhoštění.

Soud mu však nakonec povolil v zemi zůstat, aby mohl pěší túru okolo světa dokončit. Vyhoštění obvykle provází pětiletý zákaz vstupu do Ruska.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz