Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdolali Beringův průliv na skútrech. Na Čukotce je zatkli

Magazín

  16:24
MOSKVA - Šestice Američanů sice na vodních skútrech o víkendu zdolala Beringův průliv mezi USA a Ruskem, na Čukotce se však místo ovací dočkala zatčení, prý i za asistence ozbrojenců a obrněných vozů.
Vodní skútr - ilustrační foto.

Vodní skútr - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Dobrodruzi, kteří se chystali doplout až do Vietnamu, údajně nemají v pořádku cestovní doklady.

"Chtěli bychom odjet, ale nechtějí nás pustit," postěžoval si šéf skupiny Steven Moll na serveru You Tube. "Ukázali nám město, muzeum a další pamětihodnosti, ale ve skutečnosti bychom chtěli palivo a odjet zpět do USA. Je to směšně, je to třetí svět," dodal. Nicméně ujistil, že skupina je v pořádku a doufá v brzký návrat do vlasti.

Podle Mollovy manželky, citované dnes listem The Moscow Times, jsou Američané zadržováni v místní tělocvičně ve městě Lavrentija; sejmuli jim sice otisky prstů a odebrali doklady, ale mohli si ponechat mobilní telefony. Poslední zprávy od skupiny však přišly o víkendu. Představitele místních úřadů se dosud zastihnout nepodařilo. Háček zřejmě spočívá v tom, že cestovatelé kromě ruských víz potřebují i speciální povolení k návštěvě poloostova.

Loni Mollova skupina zvládla na vodních skútrech 7250 kilometrů dlouhou plavbu ze Seattlu do Ruska, a tak si s podporou nových sponzorů troufla na ještě ambicióznější výpravu. Skoro 10.000 kilometrů dlouhý výlet z Nome na Aljašce do Ho Či Minova města ve Vietnamu se Moll chystal odvysílat jako reality-show "Dangerous Waters". Teď se ale zdá, že vše ztroskotalo.

Před šesti lety byl na Čukotce za obdobných okolností zatčen britský dobrodruh Karl Bushby, který překráčel přes zamrzlý Beringův průliv; za vstup do Ruska mimo pohraniční přechod mu hrozilo kromě pokuty i vyhoštění.

Soud mu však nakonec povolil v zemi zůstat, aby mohl pěší túru okolo světa dokončit. Vyhoštění obvykle provází pětiletý zákaz vstupu do Ruska.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat