130 let
Senioři - ilustrační foto.

Senioři - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Američtí senioři se učí boji s holí

Magazín
  •   21:45
ZEPHYRHILLS (FLORIDA) - O tom, že vycházková hůl nemusí být jen pomůckou pomáhající při chůzi, se přesvědčili někteří američtí senioři. Oblíbili si totiž nový způsob bojového umění, kterým je boj s holemi. Ve Spojených státech se začaly šířit kurzy, kde se důchodci učí, jak se za pomoci hole vypořádat s útočníkem.

Jedna taková škola bojových umění je i ve městě Zephyrhills na Floridě.

Kurzy tam vede dvaašedesátiletý Mark Shuey, jeden z nejuznávanějších mistrů boje s holemi v zemi. Přicestoval na Floridu z Lake Tahoe v Nevadě, aby šestnáctičlennou skupinku zájemců naučil, jak se ubránit útočníkům. Tomuhle umění říká Hůl-fu.

Není potřeba síla ani rychlost
Kurzy se začaly šířit po Spojených státech, částečně díky vlivu společnosti Cane Masters, kterou Shuey založil a která prodává dřevěné hole. Ty se vyrábějí z těžšího a hutnějšího dřeva, aby se méně opotřebovávaly, a jsou zakončeny širším ohybem, aby bylo snazší zaháknout jím útočníkův krk. Jsou k dostání ve školách bojového umění a stále častěji také v centrech pro seniory či domovech důchodců.

"Člověk nemusí být silný ani rychlý," říká Gary Hernandez, šéf školy bojových umění v Zephyrhills severovýchodně od Tampy, kde i on osobně vyučuje boj s holí. "Je to pořádný kus tvrdého dřeva. Úder jím pořádně bolí." Lekce začíná jednoduše - senioři se shromáždí na červeno-černé rohoži, otáčejí se sem a tam, protahují se s jednoduchými dřevěnými holemi nad hlavou a za zády. Kombinují cviky s dlouhými pružnými gumovými pásky a s holemi, aby si procvičili bicepsy, svaly na nohou a hrudi. Účelem cvičení je udržet seniory fit.

Fyzická zdatnost sama o sobě ale nezažene ty, kteří by je mohli zranit, a Shuey krátce pohovoří o nedávných útocích na staré lidi. V jeho hnědých očích se usadí vážný výraz, když ukazuje na hůl a radí. "Když do tohoto ohybu chytíte něčí krk, jeho chování se rychle změní," vysvětluje.

Důchodcům by mělo stačit i několik hodin tréninku
A Shuey to vzápětí předvede. Do ohybu hole chytí hrdlo druhého instruktora, který se ujal role padoucha, a přitlačí. Výsledkem je hrdelní zaúpění. Když je o chvilku později na "studentech", aby si to vyzkoušeli, Shuey zakřičí: "Buďte jemní!".

Během dvouhodinové lekce se účastníci kurzu naučí pohybům, kterých lze s úspěchem použít v různých situacích. Holí se dá prostě točit dokola, použít ji k zaháknutí útočníkovy nohy nebo krku nebo ji přeměnit v obušek.

Pokročilé techniky dokonce seniorům ukážou, jak odrazit útočníka vyzbrojeného nožem nebo střelnou zbraní.

Trvá roky, než se člověk naučí mistrovsky zvládnout boj s holí jako Hernandez nebo Shuey. Oni jsou prý ale schopni naučit seniory několika klíčovým pohybům během hodiny. Ale patrně ještě důležitější je to, že jim dodávají sebedůvěru, která jim může pomoci uniknout z nebezpečné situace.

"Člověk obvykle považuje hůl za pomůcku usnadňující chůzi," říká 63letá zdravotní sestra ze Zephyrhills Joan Kirkmanová. "Ale po téhle lekci si uvědomíte, že s ní lze dělat mnohem víc." Není to tak úplně nový způsob použití hole. Ve starověkém Římě a Egyptě se holí používalo jako zbraní. Ve 13. století zatočení holí před zraky člena panovnické rodiny znamenalo jistou smrt stětím. V 17. století bylo k jejich nošení zapotřebí povolení.

Osmašedesátiletý Vic Cushing z Roaring Brook v Pensylvánii použil hůl na svou obranu dvakrát. Jednou v Londýně prý píchnul holí do hrudi agresivního muže, který se na něj hrnul. Jindy zase v New Yorku udeřil potenciálního zloděje, který pak odkulhal pryč. "Prostě jsem ho několikrát majznul přes nohy a ty mu vypověděly službu," říká se zadostiučiněním.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK