Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Američtí studenti vytvořili z cereálií repliku obrazu Van Gogha

Studenti v USA vytvořili z cereálií repliku obrazu van Gogha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti v USA vytvořili z cereálií repliku obrazu van Gogha. | foto: ČTK/AP

SMITHFIELD (USA) Američtí středoškoláci ze severního Utahu vytvořili z cereálních lupínků obrovskou repliku obrazu Hvězdná noc od slavného nizozemského malíře Vincenta van Gogha.

Práce na tomto obilninovém díle o ploše 595 čtverečních metrů zabrala mladým výtvarníkům asi týden, krátce po dokončení ho však rozebrali a cereálie věnovali místnímu farmáři pro jeho zvířata.

Středoškolský profesor Doyle Geddes uvedl, že pro tento projekt získal více než 150 studentů. Chtěl je prý tímto způsobem lépe seznámit s výtvarným uměním.

Studenti nejprve na zem tělocvičny rozložili velikou plastovou podložku, potom na ni rozkreslili plánovaný obraz, vyznačili si barvy, a poté políčka vyplnili cereáliemi. Na dílo prý spotřebovali více než dvě tuny různě barevných cereálií.

Studenti v USA vytvořili z cereálií repliku obrazu van Gogha.

Nizozemský malíř a kreslíř Vincent van Gogh (1853 - 1890) patří k největším osobnostem světového výtvarného umění. Vytvořil přibližně 900 maleb a 1100 kreseb, za života se však nedočkal výraznějšího uznání. Podařilo se mu prodat pouze jediný obraz. Po smrti však jeho sláva začala stoupat závratnou rychlostí a dnes se za jeho plátna platí desítky milionů dolarů.

Poslední týdny života strávil tento expresionista v ústavu pro duševně choré nedaleko Paříže, zřejmě s maniodepresivní psychózou. Zemřel 29. července 1890, dva dny poté, co se v poli s obilím smrtelně postřelil.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...