Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Američtí studenti vytvořili z cereálií repliku obrazu Van Gogha

Magazín

  17:36
SMITHFIELD (USA) - Američtí středoškoláci ze severního Utahu vytvořili z cereálních lupínků obrovskou repliku obrazu Hvězdná noc od slavného nizozemského malíře Vincenta van Gogha.

Studenti v USA vytvořili z cereálií repliku obrazu van Gogha. foto: ČTK/AP

Práce na tomto obilninovém díle o ploše 595 čtverečních metrů zabrala mladým výtvarníkům asi týden, krátce po dokončení ho však rozebrali a cereálie věnovali místnímu farmáři pro jeho zvířata.

Středoškolský profesor Doyle Geddes uvedl, že pro tento projekt získal více než 150 studentů. Chtěl je prý tímto způsobem lépe seznámit s výtvarným uměním.

Studenti nejprve na zem tělocvičny rozložili velikou plastovou podložku, potom na ni rozkreslili plánovaný obraz, vyznačili si barvy, a poté políčka vyplnili cereáliemi. Na dílo prý spotřebovali více než dvě tuny různě barevných cereálií.

Studenti v USA vytvořili z cereálií repliku obrazu van Gogha.

Nizozemský malíř a kreslíř Vincent van Gogh (1853 - 1890) patří k největším osobnostem světového výtvarného umění. Vytvořil přibližně 900 maleb a 1100 kreseb, za života se však nedočkal výraznějšího uznání. Podařilo se mu prodat pouze jediný obraz. Po smrti však jeho sláva začala stoupat závratnou rychlostí a dnes se za jeho plátna platí desítky milionů dolarů.

Poslední týdny života strávil tento expresionista v ústavu pro duševně choré nedaleko Paříže, zřejmě s maniodepresivní psychózou. Zemřel 29. července 1890, dva dny poté, co se v poli s obilím smrtelně postřelil.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat