Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Amsterodam slavil osvobození: u stolu s originálním ubrusem

Stul s ubrusem na namesti DAM. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stul s ubrusem na namesti DAM. | foto: Michiel Landeweerd, zdroj: Komise pro oslavy osvobozeni, www.4en5meiamsterdam.nl

Do oslav osvobození se v Holandsku zapojili i přední designéři. Maarten Baas pro tuto příležitost navrhl speciální, 60 m dlouhý ubrus, ve kterém jsem vetkána jména všech obyvatel Amsterodamu.

Letos si to obzvláště užili v Amsterodamu. Kromě návštěvy nespočetných zábavných akcí, výstav, přednášek a koncertů mohli obyvatelé Amsterodamu zasednout na mnoha místech i ke společnému stolu. Tento rok totiž organizátor oslav vyzval všechny obyvatele Amsterodamu, aby přišli ke svátečnímu občerstvení. "Chceme založit novou tradici - aby se vždy 5. května obyvatelé města sešli, společně pojedli a popili, ale hlavně pohovořili a zamysleli se, jak je svoboda důležitá," prohlásil Ahmed Larouz z 'Komise pro oslavy osvobození'.

Všechna jména obyvatel Amsterodamu na šedesáti metrech

Pro tuto příležitost navrhl známý holandský designér Maarten Baas speciální ubrus. Je téměř 60 metrů dlouhý a jsou v něm vetkána jména všech obyvatel Amsterodamu, celkem přesně 780 559 jmen. Původně Maarten Baas uvažoval použít jména obětí druhé světové války, ale pak se rozhodl pro současnost. "Každý obyvatel je součástí města", říká Maarten Baas. "V Amsterodamu žijí lidé různých národností a různých kultur. Dohromady se svými osudy a tradicemi tvoří jednotnou komunitu. To je pro mne výraz svobody", dodává tento mladý návrhář, jehož díla vystavují takové instituce jako je Rijskmuseum v Amsterodamu, Victoria&Albert Museum v Londýně či MoMa v New Yorku.

Detail, vetkana jmena na ubruse.

Detail, vetkaná jména na ubruse.

Wikipedie psaná i tkaná

Ubrus byl vyroben ve spolupráci s textilním muzeem v Tilburgu. Byl utkán na počítačově řízeném tkalcovském stroji Dornier a písmo pro tento typ tkaní vyvinul další vynikající holandský designér Bertjan Pot. "Většina návrhářů přenáší na textil větší či menší vzory a musíte udělat krok zpět, abyste je dobře viděli. Já jsem postupoval opačně. Při pohledu velmi zblízka vidíte, jak každé vlákno hraje důležitou roli ve vytvoření konečného obrazu. Vyvinuli jsme nejmenší možný font. Jedna linka textu je utkána prakticky jenom z devíti vláken příze. Font byl digitalizován a zanesen do programu, takže teď je možné do textilu tkát cokoliv – třeba i naše oblíbené stránky z Wikipedie," vysvětluje Bertjan Pot.

Dlouhý stůl s ubrusem byl nejprve v polovině dubna představen na hlavním amsterodamském náměstí DAM a později byl k vidění i na nedávné mezinárodní přehlídce designu v Miláně. Ke slavnostnímu obědu u stolu s tímto ubrusem zasedli pozvaní hosté 5. května ve velké hale Mediamatic Fabriek a potom byl ubrus přemístěn do Amsterodamského muzea, kde bude součástí stálé expozice.

Více informací o autorech projektu a oslavách osvobození v Amsterodamu na:

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

David Beckham se spoluhráči. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

David Beckham se spoluhráči. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

David Beckham se spoluhráči. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....