11. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Anglická slovíčka se učí lépe při běhu

Jogging - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jogging - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Někdo se cizí jazyky učí čtením a přepisováním slovíček, jiný raději pochoduje a slovní zásobu si přeříkává v pohybu. Některé jazykové školy přišly na to, že "pohybových" typů je na hodinách stále víc a začaly nabízet kurzy cizích jazyku v pohybu. Zatím převážně angličtiny.

"Máme lektorku, kterou baví běhat, tak zkusila oslovit jednoho žáka, o kterém věděla, že taky běhá, a bylo to. Oba si to moc užili a nová lekce se rozjela," popsala ČTK začátek kondičního kurzu Angličtina v pohybu Daniela Pechačová z pražské jazykové školy Lexis.

Mluvení při běhu

"Jak žák a učitel běží, mozek se lépe prokrvuje a funguje mnohem lépe, mnohem rychleji, žák pohotověji reaguje," vysvětlila výhody nové metody. Jazyková škola je schopná připravit kondiční nebo intenzivní běžecký trénink. Jedinou podmínkou je, aby studentům nevadilo mluvení při běhu.

ČTĚTE TAKÉ:

Během hodinového běhání se většinou opakují konverzační témata nebo nová slovíčka. "Je to doplňkový kurz, když prší nebo je potřeba probírat gramatiku, lekce se konají v učebně," upřesnila Pechačová. Hodinová konverzační lekce v pohybu přijde na 450 korun.

Kurzy angličtiny v běhu

Spojit příjemné s užitečným chtěla také cvičitelka a učitelka angličtiny Edita Berková, když nabídla kurzy angličtiny v pohybu matkám na mateřské dovolené. Berková už dva roky propaguje outdoorový fitness program, při které maminky při procházce s kočárem cvičí, posilují a běhají. Strollering neboli kočárkování nyní rozšířila o výuku angličtiny.

"Při pomalejší chůzi, při posilování, při cvicích - pořád opakujeme čtyři až šest stejných frází, které se týkají jednoho tématu. Během jedné hodiny se také naučíme asi deset nových slovíček k jednomu tématu, připraveno je například téma restaurace, u lékaře, nákupy, cestování," řekla Berková.

Neustálé opakování slovíček a frází je doplněno i jednoduchou písničkou, kterou pak mohou maminky zpívat svým dětem.

Berková má pro své studentky i speciální kartičky s novými slovíčky, které jdou připevnit na kočárek. "Lekce je založena na drilování, neustálém opakování. Jde o to dostat nová slovíčka do dlouhodobé paměti. A navíc se protáhnout a mít děti na čerstvém vzduchu," vysvětlila svou filozofii lektorka, která angličtinu učila řadu let.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

A protože se nyní zaměřuje spíše na začátečníky, do budoucna by své lekce angličtiny v pohybu ráda rozšířila i na aktivní "hlídací babičky". Za hodinové protahování těla a drilování slovíček si účtuje dvě stovky.

ČTK, Lidovky.cz