10. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Anna Franková má svou figurínu z vosku

Vosková figurína Anny Frankové z berlínského voskového muzea | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vosková figurína Anny Frankové z berlínského voskového muzea | foto: ČTK

BERLÍN Anna Franková má svou figurínu ve voskovém muzeu Madame Tussauds v Berlíně. Ve voskové podobě sedí dospívající dívka, která patří mezi nejznámější oběti holokaustu, u stolu a píše svůj slavný deník.

Návštěvníci muzea, kde je vystavena i figurína nacistického vůdce Adolfa Hitlera, si mohou prohlédnout nehybnou usměvavou dívku v replice jejího amsterodamského pokoje. Podobný voskový portrét zapůjčený z Nizozemska už v muzeu na berlínské třídě Pod lipami vystaven byl. Vzhledem k pozitivnímu ohlasu si muzeum nechalo vytvořit vlastní Annu Frankovou.

Vosková figurína Anny Frankové.

Vosková figurína Anny Frankové.

Představení voskové postavy se zúčastnili školáci i ředitel Střediska Anny Frankové Thomas Heppener. Deník Anny Frankové patří mezi nejpůsobivější svědectví o období holokaustu a vyšel knižně v mnoha světových jazycích.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Židovka Franková pocházela z Frankfurtu nad Mohanem, její rodina utekla před nacisty do Amsterodamu. Od roku 1942 se skrývala v tajných místnostech kancelářské budovy. Po dvou letech se však úkryt prozradil. Anna pak zemřela na tyfus v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Její otec, který jako jediný z rodiny přežil, pak našel Annin deník.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!