Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kam jet na výlet? Archeologický web přináší tipy na cestování po Česku

Les. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Les. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Tipy na výlety i zajímavosti o archeologických nalezištích přináší web, který veřejnosti nově plně zpřístupnila Akademie věd ČR. Archeologický informační systém České republiky (AIS CR) provede návštěvníky pozoruhodnými lokalitami po celém Česku, v digitálním archivu pak najdou i dokumentaci k výzkumům. Za AV o webu v tiskové zprávě informovala Markéta Růžičková.

Primární účel AIS CR je digitalizace informací o tuzemském archeologickém dědictví. Jádro webu tvoří Archeologická mapa České republiky s informacemi o výzkumech. Ta slouží jak odborníkům, tak i laikům, kteří se například chystají stavět.

Další část, Digitální archiv, zahrnuje desítky tisíc dokumentů - například terénní a letecké fotografie, výzkumné zprávy či mapy a plány archeologických lokalit.

„Přímo laikům bych doporučil Archeologický atlas České republiky, který je vyloženě zaměřen na nejširší veřejnost,“ řekl vedoucí projektu a archeolog David Novák. V atlasu si zatím lidé mohou prohlédnout přes dvě stovky lokalit. „Potom určitě doporučuji i Prahu archeologickou, kde se dá nalézt řada informací k historické Praze. Máme tam přímo tipy na výlety a procházky městem se zaměřením na archeologii,“ dodal Novák. Zdůraznil, že mnoho zajímavostí skýtá i odborný digitální archiv.

Na obsahu i správě AIS CR pracují zaměstnanci archeologických ústavů AV v Praze a v Brně již roky. Teprve nyní však podle AV nastal čas, aby web naplno nabídl své služby. Systém je také součástí Cestovní mapy velkých výzkumných infrastruktur ČR.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

K. Stržanovský Odkaz na ten web by nebyl? 14:39 2.6.2020