Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Aristokratická obuv. Gumáky najdete v každé domácnosti

Jaroslav Kulhavý si pro zlatou medaili přišel v holínkách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Kulhavý si pro zlatou medaili přišel v holínkách | foto: Reuters

Špína i aristokracie, vysoká móda i ta nejzákladnější funkčnost. To všechno v sobě spojují gumáky. Nepřitažlivé jméno bot, které umí dřít jak pivovarští valaši, zastírá překvapivě vznešený původ. Gumáky nebo také holiny či holinky začaly dupat po světě někdy začátkem 19. století na nohou britské aristokracie.

Vévoda z Wellingtonu, polní maršál Arthur Wellesley, který sloužil jako premiér, ministr zahraničí, vnitra a kolonií a také přesně před dvěma sty lety u Waterloo porazil Napoleona, tehdy přišel za svým londýnským ševcem, aby mu upravil vysoké kožené jezdecké boty. Ten jim snížil podpatek, mírně zakulatil špičku a seřízl je zhruba do půli lýtek. Boty udělal dostatečně pevné, aby s nimi mohl vévoda v sedle táhnout do boje, i elegantní, aby se v nich mohl blýsknout ve večerní společnosti.

Díky Wellesleyho renomé se z nových bot stal hit britských aristokratů. Všichni – i ti největší fintilové jako Beau Brummell, jenž v tehdejším Londýně udával módní trendy – chtěli nosit stejné boty, jako měl válečný hrdina. To už se psala 40. léta předminulého století a svůj velký rozvoj měly wellingtonky, jak se botám tehdy říkalo, před sebou.

Další kapitolu v jejich historii začal psát americký podnikatel Hiram Hutchinson, který v roce 1852 koupil od Charlese Goodyeara patent na výrobu přírodní gumy a následujícího roku se s ním přestěhoval do Francie, kde založil manufakturu na výrobu gumové verze oblíbených wellingtonek. A gumáky byly na světě.

Zuzana Hejnová si na vyhlášení výsledků vzala holínky
Déšť (ilustrační foto)

Díky své nepromokavosti a odolnosti si získaly největší oblibu hlavně mezi tamními zemědělci, kteří mohli konečně odhodit nepohodlné dřeváky. Největší rozmach však botám ve 20. století přinesly katastrofické vojenské konflikty. Stejné vlastnosti, jaké si u nich zamilovali francouzští sedláci, ocenili i britští vojáci v rozmočených zákopech první i druhé světové války.

Po roce 1945 se gumáky vrátily ke svému civilnímu účelu. Výrobci mírně poupravili jejich tvar, aby byly kolem lýtek o něco volnější, špičku ještě více zaoblili a podrážku zesílili. K tradiční černé a olivově zelené přidali další barvy. Ze zemědělství boty pronikly do zdravotnictví, těžkého průmyslu, potravinářství i do všech částí světa. A v roce 2012 je během zahajovacího ceremoniálu Olympijských her v Londýně Češi přinesli zpátky do Anglie.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!