24. března 2012 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Arizona se pyšní největší vlaštovkou na světě

Zřejmě největší vlaštovka na světě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zřejmě největší vlaštovka na světě | foto: Reuters

TUSCON Házení papírových vlaštovek je obyčejně dílem školáků, ale s modelem, který postavili projektanti a letci v americkém státu Arizona, není jen tak snadné manipulovat. Tento tým si totiž splnil chlapecký sen a postavil podle všeho největší vlaštovku na světě.

Papírové monstrum je dlouhé téměř 14 metrů, rozpětí křídel má přes sedm metrů a ve vzduchu dokáže svištět rychlostí téměř 160 kilometrů v hodině, napsal dnes server dailymail.co.uk. Tak jako za téměř každou vlaštovkou, tak i za touto stál chlapec.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Dvanáctiletý Arturo Valdenegro z Tusconu nejdříve vyhrál vlaštovkovou soutěž, kterou vypsaly místní noviny. Arturův model doletěl nejdál ze všech účastníků klání, což mu otevřelo cestu do týmu, který si předsevzal postavit největší papírové letadlo na světě.

Jako bonus po něm byla navíc vlaštovka pojmenována, dílo nese název Arturo's Desert Eagle (Arturův pouštní orel).

Vypuštění papírového pouštního orla nebylo jednoduché, pomoci musel vrtulník. Ten asi 360 kilogramovou vlaštovku vynesl do výšky 1200 metrů, kde ji odpojil z vlečného lana. Model podle účastníků pokusu asi šest vteřin letěl, pak ale rychle zamířil k zemi.

Za projektem stojí letecké a vesmírné muzeum v Tusconu. To uvedlo, že "strhující pohled na papírové letadlo v letu znovu zažehl dětskou tvořivost v každém z nich".

ČTK, Lidovky.cz