Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Arkansaské soudy hlásí akutní nedostatek tlumočníků z maršálštiny

Slovníky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovníky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NEW YORK Soudy amerického státu Arkansas hledají tlumočníky z maršálštiny, protože už mají dost záskoků zorganizovaných přes telefon nebo prostřednictvím videokonference. Exotický jazyk obyvatel dalekých Marshallových ostrovů je v Arkansasu díky několika migračním vlnám docela častý, aktivně ho prý používá 12 tisíc lidí.

Ostrovy ležící uprostřed Tichého oceánu jsou územím volně přidruženým ke Spojeným státům, jejich obyvatelé mohou do USA cestovat bez víz a často vyjíždějí na americkou pevninu za prací. Důvody jejich soustředění v Arkansasu na jihovýchodě USA jsou ryze hospodářské. Na Marshallových ostrovech je hlavním zaměstnavatelem potravinářský gigant Tyson Foods, který má centrálu v arkansaském městě Springdale.

Z tichomořských ostrovů firma v 80. letech začala zaměstnance přesouvat do americké centrály, a Springdale se tak stalo jedním z hlavních středisek marshallské diaspory. V nevelkém městě se 70.000 obyvateli mají dokonce Marshallovy ostrovy svůj konzulát.

Certifikovaných tlumočníků zvládajících angličtinu a maršálštinu je ale ve Springdale pro justiční potřeby málo. Příležitostná výpomoc přes telefon nebo video může stačit u kratších, jednoduchých stání, ale ve větších kauzách nebo v případě konzultací obviněného s advokátem je fyzická přítomnost tlumočníka zapotřebí.

Arkansaská soudní správa shání pomoc kde se dá, zorganizovala kurzy pro zájemce, uvedla agentura AP. Situaci komplikují náročné podmínky, uchazeči musejí projít odbornou zkouškou a absolvovat bezpečnostní prověrku.

Marshallovy ostrovy se do povědomí světové veřejnosti dostaly zejména kvůli pokusným jaderným výbuchům americké armády na atolech Bikini a Eniwetok ve 40. a 50. letech minulého století. Část obyvatelstva byla nuceně vystěhována, rozsáhlé oblasti byly zamořeny po desítky let.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku
Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku

Vyzkoušeli jsme kosmetickou značku sebamed na naše citlivé a suché pokožky. Naše Hanka otestovala řadu BABY s malou Emičkou, do testování se však...