Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka -2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Arkansaské soudy hlásí akutní nedostatek tlumočníků z maršálštiny

Slovníky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovníky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NEW YORK Soudy amerického státu Arkansas hledají tlumočníky z maršálštiny, protože už mají dost záskoků zorganizovaných přes telefon nebo prostřednictvím videokonference. Exotický jazyk obyvatel dalekých Marshallových ostrovů je v Arkansasu díky několika migračním vlnám docela častý, aktivně ho prý používá 12 tisíc lidí.

Ostrovy ležící uprostřed Tichého oceánu jsou územím volně přidruženým ke Spojeným státům, jejich obyvatelé mohou do USA cestovat bez víz a často vyjíždějí na americkou pevninu za prací. Důvody jejich soustředění v Arkansasu na jihovýchodě USA jsou ryze hospodářské. Na Marshallových ostrovech je hlavním zaměstnavatelem potravinářský gigant Tyson Foods, který má centrálu v arkansaském městě Springdale.

Z tichomořských ostrovů firma v 80. letech začala zaměstnance přesouvat do americké centrály, a Springdale se tak stalo jedním z hlavních středisek marshallské diaspory. V nevelkém městě se 70.000 obyvateli mají dokonce Marshallovy ostrovy svůj konzulát.

Certifikovaných tlumočníků zvládajících angličtinu a maršálštinu je ale ve Springdale pro justiční potřeby málo. Příležitostná výpomoc přes telefon nebo video může stačit u kratších, jednoduchých stání, ale ve větších kauzách nebo v případě konzultací obviněného s advokátem je fyzická přítomnost tlumočníka zapotřebí.

Arkansaská soudní správa shání pomoc kde se dá, zorganizovala kurzy pro zájemce, uvedla agentura AP. Situaci komplikují náročné podmínky, uchazeči musejí projít odbornou zkouškou a absolvovat bezpečnostní prověrku.

Marshallovy ostrovy se do povědomí světové veřejnosti dostaly zejména kvůli pokusným jaderným výbuchům americké armády na atolech Bikini a Eniwetok ve 40. a 50. letech minulého století. Část obyvatelstva byla nuceně vystěhována, rozsáhlé oblasti byly zamořeny po desítky let.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!