17. září 2007 10:51 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Arktida 2030 bez ledu?

Tající Arktida | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tající Arktida | foto: ČTK

PAŘÍŽ Upozornila zároveň, že úbytek ledové pokrývky, která se neustále scvrkává, vyvolává obavy, že se urychluje globální oteplování. Rozloha arktického ledu se zmenšila na tři miliony čtverečních kilometrů, přičemž dosavadní nejnižší údaj byl čtyři miliony čtverečních kilometrů z roku 2005, konstatuje ESA.

„Za posledních deset let ledová krusta ustupovala v průměru asi o 100 000 kilometrů čtverečních ročně, takže snížení o milion čtverečních kilometrů za rok je extrémní,“ uvedl v prohlášení na webových stránkách ESA Leif Toudal Pedersen z Dánského národního vesmírného centra.

Ke stejnému závěru dospěli nedávno odborníci amerického Národního střediska dat o sněhu a ledu (NSIDC). Arktida letos v létě podle střediska ztratila rekordní množství ledu a za pouhý týden přišla o kru skoro dvakrát větší, než je území Británie. I když některé dřívější odhady hovořily o tom, že by mohla být zcela bez ledu na konci století, odborník NSIDC Mark Serreze řekl, že úplnou ztrátu ledu v Arktidě odhaduje kolem roku 2030.

Albedo je schopnost odrážení světla. A protože má mořský led světlý povrch, většina solární energie, která na něj dopadá, se odráží zpět do vesmíru. Ve chvíli kdy mořský led taje, není tmavé dno oceánů izolované, oceán se tedy ohřívá, teplota roste a nový led nemá šanci vzniknout.

ESA předvídá, že vývoj v Arktidě umožní brzké celoroční zpřístupnění severozápadní námořní cesty, což by zvýšilo lodní dopravu v oblasti a urychlilo nežádoucí změny v oblasti. Plavidla by na cestě mezi Evropou a Asií ušetřila cestou přes Arktidu tisícovky kilometrů oproti dosavadní plavbě přes Panamský průplav, poznamenala agentura AP.

Nová cesta vyvolává spory

Otevření severozápadní cesty už ale vyvolává mezinárodní spory. Kanada upozornila, že má všechna práva na tu část severozápadní cesty, která prochází jejím územím, a může tam tedy zakázat provoz. Proti tomu se ale staví Spojené státy a Evropská unie. Zastávají názor, že nová cesta by měla mít mezinárodní charakter a všechna plavidla by měla mít právo ji využívat. Mnozí experti přisuzují úbytek arktického ledu hlavně globální změně klimatu. Na rozlohu arktického ledu má ale vliv několik dalších faktorů, k nimž patří změny převažujících větrů a mořského proudění. Rozloha ledů se už asi 30 let měří družicemi a během roku pochopitelně kolísá – v létě vždy část ledu roztaje v zimě se opět vytvoří. Minima jsou právě v září.

„Je to kontroverzní záležitost a vždy bude určitá nejistota, protože klimatický systém má velkou přirozenou proměnlivost,“ připustil začátkem měsíce Serreze.  Vědci také upozorňují, že jejich data měří rozlohu ledu, nikoli objem. Liz Morrisová z British Atlantic Survey nedávno řekla, že kdyby se led nashromáždil na malém místě, mohl by jeho objem být stále stejný. „Existují i důkazy o tom, že se pod vlivem změn větru a proudění oceánů kupí podél severního kanadského pobřeží.“

Ik, ČTK

Najdete na Lidovky.cz