29. ledna 2012 8:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Astronaut z Lega vyletěl do výše 25 kilometrů

Panáček ze stavebnice Lego vyletěl skoro až do vesmíru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panáček ze stavebnice Lego vyletěl skoro až do vesmíru. | foto: YouTubeReprofoto

OTTAWA Panáčka ze stavebnice Lego poslali do stratosféry dva mladí Kanaďané. Malý astronaut připevněný k balonu naplněnému heliem se dostal do výšky 24.380 metrů, tedy podstatně výše, než je obvyklá letová hladina dopravních letadel.

Podle listu Daily Mail sedmnáctiletí Kanaďané Mathew Ho a Asad Muhammad navíc k balonu připevnili čtyři fotografické přístroje a cestu do stratosféry trvající celkem 97 minut se jim podařilo zachytit celou.

Ve výšce odpovídající trojnásobné výšce Mount Everestu balon praskl a panáček zahájil 32 minut dlouhý sestup k Zemi. Dopadl asi 122 kilometrů od místa startu, kterým bylo fotbalové hřiště v Torontu.

ČTĚTE TAKÉ:

Chlapci jej našli díky zařízení GPS připevněnému k polystyrenové krabici nesoucí fotografické přístroje i astronauta s kanadskou vlajkou.


Podle deníku The Star se Mathew Ho a Asad Muhammad seznámili na střední škole poté, co Muhammadova rodina emigrovala z Pákistánu. Muhammad, který nemluvil anglicky, se s Hoem spřátelil a loni v září začali chlapci na projektu pracovat.

Výletu Lego-astronauta obětovali volné soboty po dobu přibližně čtyř měsíců. Projekt je vyšel asi 400 dolarů (asi 7500 korun).

ČTK, Lidovky.cz