28. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Astronauta čeká na vesmírné stanici jeho sýr

Různé druhy sýrů  (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Různé druhy sýrů (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

HAAG Nizozemský astronaut se už teď může radovat. Až dorazí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), může si být jist, že tam na něj bude čekat pět kilogramů holanského sýra, a to dokonce jeho oblíbené značky. Informaci o tom přinesla agentura AFP s odvoláním na výrobce tradiční pochoutky.

Třiapadesátiletý Kuipers má odstartovat k ISS na pětiměsíční misi 21.prosince na palubě ruské rakety Sojuz spolu se dvěma dalšími astronauty. Zdálo by se, že jde o to, co nejlépe motivovat zaměstnance, realita je však úpně jiná.

ČTĚTE TAKÉ:


"Andre je velmi nadšený chutí našeho sýra, a tak nám poslal zprávu, jestli bychom se nemohli domluvit s vedením vesmírného programu a poslat mu ho trochu tam nahoru," prozradila mluvčí sýrařské firmy Henriette Westlandová. Po mnoha e-mailech NASA a ESA prý obě vesmírné agentury souhlasily.

Tradiční holandský sýr pak musel být speciálně nakrájen a zabalen. Poté se vypravil na cestu do Houstonu a odtud do Kazachstánu. Pět kilogramů pak odstartovalo na ISS koncem října z Bajkonuru na palubě nákladní rakety a dalších pět kilogramů do kosmu poputuje s příštím nákladem koncem ledna.

ČTK, Lidovky.cz

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na Lidovky.cz