Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ať si Obamovi v Praze dají buřty

Evropa

  11:20
PRAHA - Českou kulajdu, nudle s mákem nebo také buřty s cibulí by mohl v Praze ochutnat americký prezident Barack Obama. Mimo účasti na summitu Evropské unie a projevu na Hradčanském náměstí se s chotí Michelle údajně vydá do některé z pražských restaurací. Podle gastronomických expertů by měl poznat především tradiční tuzemskou kuchyni a nenechat se ochudit ani o české pivo.

Čeští gastronomové doporučují Obamovým zajít v Praze na buřta s cibulí a zapít to pivem. foto: ČTK

Místo, které navštíví, se však přísně tají. "Jakéhokoli prezidenta, papeže, krále nebo prince bych pozval do typické české hospody. Žádná luxusní mezinárodní restaurace jej ničím nezaujme a neokouzlí," domnívá se gastronomický expert Pavel Maurer, který vydává průvodce českými restauracemi.

Podle něj je Česko známé ve světě "svými hospodami a pivem, k němuž patří svíčková a knedlíky se zelím". "Do restaurací, které mají michelinové hvězdy, bych asi se státní návštěvou nešel," poznamenal.

Do tradiční české restaurace U Zlatého tygra vzal "na pivo" svého protějška Billa Clintona v roce 1994 tehdejší český prezident Václav Havel. To je podle Maurera správný výběr, který se opět může osvědčit. "Jsme národ piva... Když někdo natočí půllitr s pěnou a k tomu dá buřty s cibulí nebo knedlo vepřo zelo, pak to je to, co si člověk zapamatuje," míní znalec.

České pivo si při své návštěvě Prahy v roce 2006 neodpustil ani tehdejší ruský prezident Vladimir Putin. Než se na závěr svého pobytu vydal z Lichtenštejnského paláce na Ruzyň, poručil si prý v malé hospůdce na Kampě pivo a klobásu. Zaujmout státní návštěvu může výhled na Prahu, který nabízí restaurace U Zlaté studně v sousedství Pražského hradu. Zajímavou dominantou Prahy je také Tančící dům, kde si návštěvníci rovněž mohou vychutnat dobré jídlo a jedinečné panorama. Líbit se může i v Hergetově cihelně na Malé Straně.

Není tam však podle Maurera nic, co by zanechalo výjimečný dojem z návštěvy Česka. "Je to mezinárodní kuchyně, kosmopolitní prostředí. Nemá to stopu české lokality, ale jde o mezinárodní turistickou restauraci. Po světě je spousta restaurací, které jim jsou podobné," uvedl.

Kulajda a knedlíky
Roman Vaněk z Pražského kulinářského institutu se domnívá, že by prezidentský pár měl ochutnat kvalitní českou kuchyni. Návštěvu by vzal do degustační restaurace La Degustation Bohéme Bourgeoise. Podnik v Haštalské ulici podle něj má nabídku, která může oslovit kohokoli. "Je to gastronomie, které se dá říkat světová. Zároveň je tam česká tradice," míní. Z nabídky by vybral třeba nudle s mákem. Pro státnické menu by se pak prý hodila také kulajda s čerstvými liškami a zastřeným vejcem nebo kachní konfit s červeným zelím a karlovarským knedlíkem. "Také buchtička mazaná máslem a rumem by mohla potěšit," uvedl.

Hvězdy francouzského průvodce Michelin asi pro výběr restaurace pro americký prezidentský pár příliš lákavé nebudou. "Restaurace Maze nenabízí nic z české gastronomie a je spíše asijsko-francouzsko-italská. Allegro v hotelu Four Seasons má sice české skopové, ale je to asi nejslabší článek na tamním talíři," říká Vaněk.

Podle prezidenta Asociace kuchařů a cukrářů ČR Miroslava Kubce by se pro pohoštění prezidentského páru hodila česká zvěřina nebo jehněčí. "Vhodné by bylo konfitované kolínko v zahradní zelenině, s českým bramborovým knedlíčkem a se špenátem. Jako dezert bych nabídl ovocný knedlík a tvaroh," uvedl. Na podobných pochoutkách by si mohli Obamovi pochutnat třeba v restauraci Zlatá Praha v hotelu InterContinental. "Předpokládám ale, že skončí nejspíše v Hiltonu," uvedl.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...